V sonde na viac ako tisícke plnoletých respondentov takmer tri štvrtiny uviedli, že počas predchádzajúceho obdobia zmenili zamestnávateľa. Najpočetnejšia medzi nimi bola skupina tých, čo tak urobili pred jedným až tromi rokmi (20 percent). Najmenej opýtaných (4 percentá) reagovalo tak, že naposledy menili zamestnanie v priebehu minulého roka.

Najčastejším dôvodom fluktuácie je podľa prieskumu očakávanie lepšej budúcnosti, a to v podobe vyššieho platu, kratšieho času dochádzania do práce či zaujímavejšej pracovnej náplne. Pre niektorých ľudí bol hnacím motorom zmeny začiatok vlastného podnikania, možnosť kariérneho rastu alebo aj kolektív spolupracovníkov.

„Častokrát ak človek pracuje u jedného zamestnávateľa na rovnakej pozícii dlhodobo, tak sa môže dostať do pracovnej rutiny a už ani benefity, ktoré mu firma poskytuje, nevníma. Zmena preto môže byť pozitívna aj pre zamestnanca, aj pre firmu, v ktorej pracuje,“ hovorí Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.

Najviac spokojní so zmenou zamestnávateľa boli respondenti vo veku 35 až 44 rokov. Ako zmenu k lepšiemu ju častejšie vnímali vysokoškolsky vzdelaní ľudia než stredoškoláci s maturitou. Z pohľadu regiónov si ju najviac pochvaľovali ľudia v Žilinskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji.

Na trhu práce sa stále nájdu aj ľudia, ktorí pracujú dlhé roky u jedného zamestnávateľa. Desatina respondentov odpovedala, že naposledy menili robotu pred viac ako pätnástimi rokmi. Najväčšia skupina ľudí oslovených v prieskume tvrdila, že ešte nemenili prácu, či zamestnávateľa (28 percent).