Keď sa Kip Turner v 18 rokoch zamestnal v AT&T, nemal v pláne tam ostať po celý zvyšok svojej 50-ročnej kariéry. Opak bol realitou a počas pôsobenia v telekomunikačnej spoločnosti sa toho veľa naučil nielen o inžinierstve, ale aj o tom, čo si dlhoročná práca v jednej firme vyžaduje. O postrehy sa podelil s portálom CNBC.

Turner, ktorý má dnes 68 rokov, v AT&T začínal ako montér zariadení. V tom čase nemal ani vysokoškolský diplom, no plánoval sa vrátiť späť do školy a stať sa veterinárom. Počas nasledujúcich päťdesiatich rokov v spoločnosti vystriedal zhruba osem rôznych pozícií a momentálne pracuje ako vedúci inžinier pre vývoj produktov.

Turner verí, že mladí absolventi by sa aj napriek dnešnému trendu častého striedania zamestnaní mohli naučiť ostať v jednej firme aj 50 rokov. „Myslím si, že je to možné, ak to človek chce,“ povedal Turner s tým, že väčšina nových zamestnancov, ktorým šéfoval, nemala trpezlivosť ostať u jedného zamestnávateľa dlhšie ako pár rokov.

Kľúčom k dlhoročnej kariére je podľa Turnera stať sa expertom v oblasti, v ktorej človek práve pôsobí, a naučiť sa byť spokojný s tým, čo robí.

Bez pomoci šéfa

„Vždy som nadriadeným hovoril, aby ma nechali na pokoji. Hovoril som im, aby ma nechali naučiť sa danú prácu vlastnými silami. Ak by som chcel niečo zmeniť, tak by som im dal vedieť,“ vysvetlil Turner.

Počas pôsobenia v AT&T sa Turnerovi podarilo objaviť nové príležitosti najmä tým, že sa na ne pýtal kolegov a dokonca aj nadriadeného. „Nemyslím si, že vo väčšine prípadov musíte šéfovi hovoriť, že sa uchádzate o novú pozíciu, no ja som to vždy urobil,“ dodal inžinier s tým, že pred ním nikdy netajil svoje dôvody.  „Povedal som mu, prečo to robím. Že to nie je preto, lebo som nespokojný, ale preto, že hľadám lepšiu príležitosť, inú príležitosť alebo vyššiu mzdu,“ vysvetlil.

Napriek tomu, že sa Turner uchádzal o povýšenie mnohokrát, často mu ho vedenie zamietlo. „Vo väčšine prípadov som sa preto rozhodol byť šťastný v aktuálnej funkcii,“ dodal inžinier.

Práca nie je iba o plate

Podľa Pew Research Center väčšina zamestnancov dáva výpoveď z dôvodu nízkeho platu či obmedzenej možnosti ďalšieho kariérneho postupu. V posledných desaťročiach však na tento trend malo vplyv niekoľko ďalších faktorov vrátane nízkeho rastu miezd, externých spoluprác a vzostupu online nástrojov na vyhľadávanie voľných pracovných miest.

Pokiaľ ide o plat, Turner priznáva, že o ňom už roky nepremýšľal, takže nevie, čí sú s ním dnes mladí spokojní. „Z platu som dokázal, až na pár výnimiek, vždy vyžiť. Párkrát sa mi na začiatku kariéry stalo, že na druhý deň po obdržaní výplaty mi ostalo na účte desať dolárov, no nestávalo sa to často,“ dodal inžinier.

Okrem platu sa Turner rozhodol v AT&T ostať aj vďaka odborným školeniam, ktoré mohol v rámci firmy absolvovať a ktoré mu umožnili zlepšovať expertízu a výkon v práci. Hoci sa Turner na vysokú školu nikdy nevrátil, mal príležitosť absolvovať 150 rôznych kurzov naprieč celými Spojenými štátmi, kde si osvojil rôzne inžinierske zručnosti.

Turner teraz mladým zamestnancom odporúča, aby využili všetky vzdelávacie príležitosti, ktoré ich zamestnávateľ ponúka, či už ide o firemný kurz, príspevky na školenia alebo možnosť štúdia popri práci.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Máme tu profesiu storočia. Láka čoraz viac ľudí, ktorí sa neváhajú vzdať dlhoročnej kariéry