Prediabetickí pacienti majú oproti normálu vyššie hladiny cukru v krvi. Tento stav môže prerásť až do cukrovky 2. typu (T2D). Prediabetes nemá žiadne príznaky, takže väčšina ľudí ani nevie, že ho má. Zistiť ho možno iba krvnými testami. Zlepšenie životného štýlu, najmä stravy, je z hľadiska prevencie rozvoja cukrovky 2. typu kľúčové.
Riziko vzniku diabetu zvyšuje aj konzumácia ultraspracovaných potravín a tučných jedál. Existuje však pár zložiek stravy, ktorým by sa prediabetickí pacienti mali podľa Telegraphu v rámci prevencie cukrovky vyhnúť alebo ich v jedálničku aspoň obmedziť:
Ovocie s vysokým obsahom cukru a sušené ovocie
Niektoré druhy ovocia obsahujú príliš veľa cukru. Do tejto skupiny patrí červené hrozno, červené jablká, zrelé banány, mango a ananás. Prediabetickí pacienti by nemali denne zjesť viac ako 30 gramov tohto ovocia. Potenciálny nárast hladiny cukru v krvi dokážu zmierniť tým, že ich budú jesť spolu s potravinami bohatými na zdravé tuky či bielkoviny. Môžu si napríklad dať datľu plnenú arašidovým maslom alebo jablko zajesť plátkom syra.
Ovocné šťavy
Odšťavovaním ovocia sa človek zbavuje dužiny a šupky, ktoré sú skvelým zdrojom vlákniny. Jej nízky obsah v šťavách zvyšuje koncentráciu cukru a spôsobuje jeho rýchlejšie vstrebávanie do krvi. Práve tieto výkyvy môžu v priebehu času viesť k inzulínovej rezistencii, ktorá prispieva k rozvoju cukrovky 2. typu. Namiesto šťavy by mali prediabetickí pacienti siahnuť po smoothie nápojoch, pretože obsahujú viac vlákniny. Zlým nápadom nie je pridať do drinku aj ovsené vločky a/alebo nejaké semienka.
Ovocné džemy
Džemy a marmelády môžu obsahovať až 60 percent cukru. Hoci ich kombinácia s celozrnným pečivom bohatým na vlákninu znižuje celkové glykemické zaťaženie, stále ide o sacharidovú bombu, ktorá pre prediabetikov nie je najvodnejšou voľbou.
Ochutené jogurty
Obyčajný biely jogurt je vynikajúcim zdrojom bielkovín a podporuje zdravie črevného mikrobiómu. Väčšina ochutených verzií obsahuje veľa pridaného cukru – niekedy až štyri čajové lyžičky na porciu.
Ochutené jogurty
Ryžové chlebíčky možno majú málo kalórií, no takisto aj proteínov a vlákniny. Zložené sú takmer výlučne zo škrobových sacharidov s veľmi vysokým glykemickým indexom, takže vedú k rýchlemu zvýšeniu cukru v krvi. Namiesto nich by prediabetickí pacienti mali siahnuť po celozrnných krekroch, ktoré obsahujú viac vlákniny. Kombinovať ich môžu s akýmkoľvek zdrojom zdravých tukov a bielkovín vrátane avokáda, fety či hummusu.
Sýtené nápoje s umelými sladidlami
Malinovky sú plné cukru, takže ich „diétne“ verzie sa môžu na prvý pohľad zdať ako zdravšia voľba. Podľa nedávnych štúdií ale môžu umelé sladidlá ako aspartám a sukralóza časom vyvolať inzulínovú rezistenciu. Sladké malinovky vedia prediabetici nahradiť doma vyrobenými limonádami z čerstvého ovocia a byliniek.
„Zdravé“ sladidlá
Sladidlá ako med a javorový sirup ľudia často považujú za zdravšie prírodné alternatívy. V porovnaní s rafinovaným cukrom majú pravdu, no ani ich používanie netreba preháňať, keďže takisto zvyšujú hladinu cukru v krvi. Datle majú vďaka obsahu vlákniny nízky glykemický index, a tak si z nich prediabetici môžu vyrobiť domáce sladidlo. Stačí ak ich rozmixujú s citrónovou šťavou a vodou.