Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií robil v roku 2014 prieskum, ktorý preukázal, že na trhu práce je zrejmá diskriminácia Rómov. Zamestnávateľom poslali na každú pracovnú ponuku dva fiktívne životopisy so žiadosťou o prijatie. V jednom bolo uvedené typické slovenské meno uchádzača, v druhom rómske.

Na pohovor dostalo pozvanie iba 17 percent Rómov, v prípade ostatných uchádzačov to bolo až 40 percent. Iba tretina Rómov dostala od firiem nejakú formu odpovede, pri druhej skupine kandidátov to bolo v 70 percentách prípadoch.

„Predstavuje to isté predsudky zamestnávateľov, ktoré sú spojené ale aj s určitými skúsenosťami, ktoré si zamestnávatelia premietajú na celú rómsku populáciu. Diskriminácia Rómov má za následok, že ich zamestnanosť je oveľa nižšia a častejšie ich vidno v štatistikách nezamestnanosti,“ hovorí Slavomír Hidaš z inštitútu.

Minimálny progres

Od roku 2004, keď začalo Slovensko ekonomicky rásť, sa vyššia miera zamestnanosti medzi rómskou populáciou neprejavila. Rozdiel oproti majoritnej skupine Slovákov zostal doteraz výrazný. Podľa posledných dostupných dát z konca roka 2017 bola miera nezamestnanosti Rómov na úrovni

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa