Stále viac ľudí zvažuje kariérnu zmenu, keďže sa cítia zavalení prácou a nedostatočne platení. Väčší počet zamestnancov pripúšťa odchod, než počas hromadných výpovedí v roku 2022, uviedla audítorská spoločnosť PwC v správe Global Workforce Hopes & Fears Survey. Zmapovala názory viac ako 56-tisíc pracovníkov po celom svete.
Takmer polovica respondentov bola z radov mileniálov, nasledovaní generáciou X a Z. Prácu hodlá zmeniť až 28 percent z nich v porovnaní s 19 percentami počas veľkej rezignácie spred dvoch rokov v dôsledku pandémie.
Medzi súčasné dôvody patria vyššie pracovné zaťaženie, kariérne ambície, ale aj nové technológie prenikajúce na pracovisko. Takmer polovica opýtaných uviedla, že ich pracovné zaťaženie sa za posledných 12 mesiacov výrazne zvýšilo. Sú nespokojní s tým, koľko zarábajú, pričom 43 percent je ochotných požiadať o zvýšenie platu.
Až 62 percent zamestnancov má pocit, že tempo zmien na pracovisku sa počas rovnakého obdobia zvýšilo najmä preto, že sa museli prispôsobiť novým technologickým nástrojom v práci a zvýšenému finančnému tlaku. Aj osobné ciele v oblasti rozširovania zručností a kariérneho rastu vedú zamestnancov k úvahám o zmene zamestnania.
„Pracovníci na celom svete stále viac uprednostňujú zlepšenie dlhodobých zručností a hľadajú organizácie, ktoré im to môžu umožniť,“ povedala líderka pre globálne trhy, daňové a právne služby britskej PwC Carol Stubbingsová pre Fortune. Dodala, že nové technológie ako generatívna AI a jej aplikácie v práci sú pre zamestnancov kľúčové.
Vlna hromadných výpovedí sa začala v USA, ale ani Európania nie sú bokom. Najmä Francúzi, Nemci a Briti čelia dilemám týkajúcim sa práce, platu a benefitov v posledných rokoch. Ich nespokojnosť prichádza v čase zvýšených úrokových sadzieb a životných nákladov, čo ich tlačí k úvahám o hľadaní lepších príležitostí.