Pre väčšinu Američanov zo strednej triedy je vysoká škola jedinou cestou k úspešnej kariére. Pre deti imigrantov je však tento krok skôr bremenom, než skvelou príležitosťou. Myslí si to Fidel Contreras, ktorý sa s portálom Business Insider podelil o svoj príbeh.

Contrerasov otec pracoval na stavbe a mama bola žena v domácnosti. Už od útleho veku vedel, že ak by sa aj rozhodol ísť na vysokú školu, musel by si celé štúdium hradiť sám. Čoraz väčšia zadlženosť amerických študentov a vysoká miera vyhorenia pracovnej sily ho presvedčila, aby sa vydal inou cestou.

V poslednom ročníku strednej školy sa dozvedel o plne hradenom vzdelávacom programe v oblasti technológií, ktorý v spolupráci s Amazon Web Services – dcérskou firmou Amazonu – organizovala miestna vysoká škola. Cieľom programu bolo rozvinúť u stredoškolákov, vysokoškolákov či veteránov technické zručnosti, ktoré by im pomohli uchytiť sa v technologickom priemysle.

Contrerasovi sa podarilo kurz úspešne absolvovať a o päť rokov neskôr už šéfoval vlastnému tímu technikov špecializujúcich sa na oblasť prevádzky dátových centier. Okrem toho spolu s bratom nedávno zainvestoval do kúpy domu.

Američan si uvedomil, že tajomstvom kariérneho rastu nie je vysokoškolsky diplom, ale ochota učiť sa nové veci a neutíchajúca zvedavosť. Tieto tri rady by preto dal každému začínajúcemu pracovníkovi, ktorý sa pripravuje na svoju prvú stáž či zamestnanie:

1) Neprestávajte sa učiť

Contrerasa na začiatku pôsobenia v AWS trápil syndróm podvodníka. Mal pocit, že všetci jeho kolegovia majú oveľa viac skúseností i poznatkov. Jeho stratégiou vtedy bolo získať si priazeň svojich nadriadených. Ako to chcel dosiahnuť? Zvedavosťou a tvrdou prácou.

Čím viac sa toho Contreras naučil, tým väčším prínosom bol pre svoj tím. Keď niečo nevedel, nebál sa opýtať skúsenejších kolegov.

O významne zdokonaľovania sa je presvedčený aj teraz, a preto sa aj napriek svojej vedúcej pozícii pravidelne zúčastňuje školení, ktoré AWS ponúka.

2) Nepodceňujte vzťahy na pracovisku

Okrem tvrdej práce netreba zabúdať na budovanie silných vzťahov s nadriadenými, kolegami či dokonca vedením firmy. Môže to mať totiž obrovský vplyv na smerovanie vašej kariéry. Práve z týchto ľudí sa podľa Contrerasa môžu časom stať vaši partneri či mentori.

Ak si s niekým hneď osobnostne „nesadnete“, nezúfajte. Budovanie vzťahov založených na dôvere si vyžaduje čas, vysvetlil Contreras.

3) Nebojte sa spomaliť

Niekedy príde čas, keď je potrebné jednoducho spomaliť a nechať druhých prevziať zodpovednosť. Nie je zlé snažiť sa kolegom pomôcť, no svojou prílišnou snahou ich môžete obrať o príležitosť naučiť sa riešiť problémy svojpomocne.

Ak ste šéfom tímu a vaším cieľom je rozvíjať schopnosti svojich podriadených, musíte im k tomu vytvoriť priestor. Contreras radí, aby ste kolegov nechali pokúsiť sa problém vyriešiť vlastnými silami. Ak sa im to na prvý pokus nepodarí, nesnažte sa za nich situáciu vyriešiť. Oveľa viac im pomôžete, keď im namiesto toho poskytnete konštruktívnu spätnú väzbu či užitočné tipy.

Ďalšie dôležité správy

Money,In,Hand
Neprehliadnite

Bohatý Američan potrebuje 2,2 milióna dolárov. Mnohí sa cítia „za vodou“ aj s nižšou sumou