Flexibilné pracovné modely menia spôsob, akým mladí ľudia pristupujú k svojej budúcnosti. Mnohí z nich objavujú v sebe podnikateľský potenciál a popri práci či štúdiu rozvíjajú svoje podnikateľské aktivity. Či už ide o túžbu po nezávislosti, naplnenie svojich vášní, alebo jednoducho o zvedavosť, vedľajšie podnikanie alebo polyworking im otvára dvere k novým možnostiam.
„Koncept polyworkingu je podobný princípu diverzifikácie v investovaní. Predpokladá, že podobne ako v správe investícií, rozmanitosť môže priniesť väčšiu stabilitu aj v kariére,” vysvetľuje profesor Mihir Desai z Harvardu pre Bloomberg.
Na prvý pohľad to znie logicky. Diverzita v práci znižuje závislosť od jedného zamestnávateľa, ale taktiež rozširuje možnosti rastu a zabezpečenia. Avšak skĺbenie viacerých podnikateľských a pracovných aktivít môže byť v praxi značne náročné.
Očakávania vystrieda realita
Zladiť nároky hlavného zamestnania s polyworkingom je mimoriadne náročné. Najväčšou prekážkou sa často stáva časový manažment. „Voľnočasové projekty či zamestnania môžu ponúknuť sladký prísľub dodatočného príjmu, ale ich udržiavanie predstavuje výzvu,“ upozorňuje spoločnosť Omnisend na základe prieskumu so štyrmi tisíc respondentmi.
Z neho vyplýva, že tretina začínajúcich podnikateľov svoje aktivity ukončí už do roka. Navyše, vyhorenie sa stáva čoraz väčším problémom, pričom štvrtina opýtaných ho uviedla ako hlavný dôvod ukončenia svojho vedľajšieho projektu. Iní zasa tvrdia, že očakávané príjmy z polyworkingu nenaplnili ich predstavy.
„Vyhorenie neovplyvňuje len pracovný výkon. Prenáša sa aj do osobného života, kde narúša vzťahy, koníčky a celkovú starostlivosť o životný balans,“ dodáva Omnisend.
Cena za rozptýlenie
Prepojenie finančných metafor so životnými rozhodnutiami pôsobí rozumne, no môže byť zavádzajúce. Rozdelenie ľudského potenciálu na viacero oblastí často neprináša adekvátne výsledky, predovšetkým v neskorších fázach kariéry, keď je potrebná špecializácia a hĺbkový rozvoj.
Kým v mladosti je experimentovanie a objavovanie nových kariérnych ciest vítané, s postupujúcim vekom a rastúcimi profesionálnymi nárokmi sa priority menia. Hoci portfóliový prístup môže byť lákavý, pre ľudí v tomto období je výhodnejšie, dokonca aj nevyhnutné pre ďalší kariérny postup, zamerať sa na odborné zdokonaľovanie v jednej alebo niekoľkých úzko súvisiacich oblastiach.
„Kombinovanie nesúrodých činností s rôznymi nárokmi na zručnosti môže byť kontraproduktívne. Povrchné skúsenosti nezriedka bránia rozvoju odbornosti, ktorá je pre kariérny rast rozhodujúca,” tvrdí profesor Desai.
Aj napriek tomu podčiarkuje, že v určitých situáciách je zmena nevyhnutná. Podľa M. Desaiho sa to týka najmä prípadov, keď sa človek ocitne v kariérnej slepej uličke alebo v toxickom pracovnom prostredí. „Najúspešnejší profesionáli, ktorých som učil, majú jednu spoločnú črtu. Ich kariéra nebola statická, no v rozhodujúcich okamihoch dokázali sústrediť svoju energiu na jediný cieľ. Zároveň si zachovali schopnosť reagovať na nové príležitosti,“ uzatvára Desai.