Bonnie Dilberová sa venuje náboru zamestnancov už vyše desať rokov a má skúsenosti s firmami z rôznych odvetví vrátane vzdelávania, neziskového sektora či technológií. „Keď idete na pohovor, buďte opatrný, čo zamestnávateľovi prezradíte,“ odporúča nádejným kandidátom v článku pre Business Insider. Podobne ako počas akéhokoľvek iného rozhovoru je dôležité zvážiť, čo je pre osobu, s ktorou hovoríte, dôležité.
Existujú tri veci, o ktorých by ste ale v žiadnom prípade nemali hovoriť a Dilberová vysvetľuje prečo:
1. Problémy v predchádzajúcich zamestnaniach
Na pohovore sa firma snaží nájsť kandidáta, ktorý ju presvedčí, že dokáže vykázať požadované výsledky. Keď ale začne rozprávať o tom, aké je hľadanie práce náročné či ako ho predošlý zamestnávateľ vytrápil, vedúci pohovoru si môže začať myslieť, že problém spočíva v samotnom uchádzačovi.
Nie je dôvod spomínať, že ste dostali výpoveď alebo odišli za nepriaznivých okolností. Namiesto toho, čo sa v minulosti pokazilo, radí Dilberová sústrediť sa na budúce plány a výzvy.
2. Plánovaná rodičovská dovolenka, liečby či dovolenky
Zamestnávatelia zo zákona nemôžu diskriminovať uchádzačov, ktorí sú tehotní alebo potrebujú špeciálne podmienky. Často im orgány ale vedia iba ťažko dokázať, že sa pre kandidáta nerozhodli práve z týchto dôvodov. Ani uchádzači nie sú povinní informovať nádejného zamestnávateľa počas pohovoru o nadchádzajúcej liečebnej kúre, dovolenke či rodičovskej dovolenke.
„Ak tieto témy spomeniete hneď pri prvom rozhovore, firma sa môže rozhodnúť vás ďalej neposunúť, aj keby patríte k top štyrom kandidátom,“ varuje expertka. V tomto bode o vás ešte zamestnávateľ je presvedčený natoľko, aby zvažoval možné kompromisy a ústupky.
Ak sa priznáte po tom, čo vás vybrali a rokujete už o posledných detailoch zmluvy, náborový tím z vás už je zrejme nadšený, a tak bude oveľa otvorenejší vyjsť vám v ústrety. „Ukázali ste, že viete byť väčším prínosom než akýkoľvek iný kandidát, takže je pravdepodobnejšie, že budú ochotnejší nájsť riešenie, ktoré vyhovuje všetkým,“ dodáva Dilberová.
3. Nadšenie z platu a benefitov, nezáujem o prácu
Spoločnosti, ktoré ponúkajú skvelé platové podmienky a benefity, nimi chcú prilákať najlepšie talenty. Záleží im však aj na tom, aby ich noví zamestnanci mali záujem aktívne prispievať k zlepšovaniu výsledkov.
„Vašou úlohou nie je presvedčiť ich, že sú skvelým zamestnávateľom. Vašou úlohou je presvedčiť ich, že dokážete dosiahnuť skvelé výsledky,“ prízvukuje expertka. Na preplnenom pracovnom trhu si môžu zamestnávatelia vyberať spomedzi mnohých talentovaných uchádzačov. Chcú zamestnať niekoho, kto pre nich predstavuje nízke riziko, no vysokú odmenu. Sústreďte sa preto hlavne na to, čo firme viete ponúknuť.
Prezraďte personalistom, prečo vás konkrétna pozícia zaujala, no plat nespomínajte. Nezabudnite zdôrazniť zručnosti, ktoré z vás robia vhodného kandidáta. Diskutujte o konkrétnej iniciatíve, na ktorú sa tešíte. Naopak, požiadavky na prácu z domu alebo flexibilný pracovný čas zatiaľ vynechajte.