Situácie ako úmrtie v rodine či finančné ťažkosti dokážu s človekom poriadne zamávať. Prejaví sa to prakticky vo všetkých sférach jeho života, pracovnú oblasť nevynímajúc. Možno niektorí zamestnávatelia očakávajú, že zamestnanci si svoje osobné problémy nechajú doma a do práce prídu s čistou hlavou a stopercentne nastavený na výkon, no v skutočnosti sú tieto očakávania nereálne. Je pritom aj v záujme samotnej firmy, aby s tým jej vedenie počítalo. Ak manažment nie je ochotný prijať tento fakt, na zamestnanca to vyvíja nadmerný tlak a napokon to môže významne narušiť nielen jeho prácu, ale aj výsledky firmy.
Emócie hýbu ľuďmi
Tie najväčšie problémy si cestu z domu do zamestnania u človeka, ktorý ich prežíva, nájdu. V podstate ani veľmi nezáleží na tom, o aký konkrétny problém ide. Jeho vážnosť určuje to, ako ťažko a hlboko ho dotyčný prežíva. Rozhoduje teda intenzita problému a odolnosť daného zamestnanca. Môže ísť o problém v partnerskom vzťahu, vo vzťahu s rodičmi či deťmi, môžu to byť problémy s rodinným rozpočtom, s dlhmi, zdravotné problémy či strata blízkej osoby.
Súvisí to aj so schopnosťou a potrebou človeka uzatvárať veci. Keď raz jeho mozog vníma nejakú záležitosť ako neukončenú či nevyriešenú, má tendenciu sa k nej vracať, aby ju uzavrel. Aj vtedy, keď sa mu to nedarí alebo to nie je príliš efektívne.
„Čím viac je problém, ktorý jednotlivca trápi, v jeho subjektívnom vnímaní náročnejší, o to skôr sa od neho nebude vedieť odpútať ani v pracovnom prostredí,“ hovorí psychologička a kariérna poradkyňa Kristína Hroncová. Veľa ľudí sa podľa nej snaží aj napriek problémom, ktoré prežívajú, správať v práci výsostne racionálne. Sú to však emócie, s ktorými jednotlivec primárne pracuje. Sú pre neho primárnou informáciou a významnou hybnou silou. K. Hroncová pritom zdôrazňuje, že je extrémne náročné ich úplne potlačiť racionálnym uvažovaním, pretože časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za prežívanie emócií, sú evolučne oveľa staršie ako tie, ktoré umožňujú racionálnu kontrolu. Vo všeobecnosti pritom platí, že čím silnejšia je emócia, tým menšiu šancu má človek zapojiť racionálne uvažovanie.
Je úplne prirodzené, že veľkú časť osobných problémov prežíva človek aj v práci. Napokon, je to dôkaz jeho osobnostnej integrity a autentickosti. Nasadiť si v prácu masku, pod povrchom ktorej človek prežíva osobné muky, nie je konštruktívnym riešením. Potláčanie negatívnych emócií sa môže čoskoro začať prejavovať aj psychosomaticky a môže mať za následok vznik ochorení. V pozadí žalúdočných ťažkostí, migrén, ale aj bolestí chrbta je neraz nadmerný stres a jeho nezvládanie. Osobné problémy a prežívanie s nimi spojených emócií na pracovisku preto nie sú rizikom samým o sebe. „Záleží na tom či sa daná osoba snaží tento stav zmeniť. Za najväčšie riziko totiž považujem neriešenie týchto problémov,“ konštatuje psychologička Ema Lukáčová.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?