Takmer 60 percent celkového denného kalorického príjmu Američanov tvoria ultraspracované potraviny. Expertov na zdravie tento trend značne znepokojuje, keďže obsahujú zložky, ktoré by človek v kuchyni bežne nenašiel. Okrem toho sú tieto potraviny často plné cukru a soli. „Môžu obsahovať aj prísady a majú iba veľmi málo vitamínov, minerálov a vlákniny,“ dodala pre portál CNBC registrovaná dietologička a profesorka na Havajskej univerzite Jinan Banna.
Častá konzumácia ultraspracovaných potravín môže zvyšovať riziko vzniku rôznych ochorení vrátane demencie, cukrovky 2. typu a ochorení srdca. Banna sa ich príjem preto snaží čo najviac obmedziť a širokej verejnosti odporúča to isté. Existuje však jeden ultraspracovaný výrobok, ktorému sa vyhýba úplne – sladené malinovky. „Nemajú žiadnu výživovú hodnotu. Sú to iba prázdne kalórie vo forme cukru, ktoré telu nedodávajú žiadne potrebné živiny,“ vysvetlila.
Organizmus trávi sladené limonády rýchlo, a tak sa človek po ich vypití cíti skôr hladný, čo môže viesť k prejedaniu a príjmu nadmerných kalórií. Banna preto namiesto nich odporúča čaj a vodu – môže byť aj perlivá. V rámci príjmu ultraspracovaných potravín tvoria v jedálničku najväčšiu zložku práve nealkoholické nápoje bez cukru. Na druhom mieste sú klasické sladené verzie. Nedávna štúdia odhalila, že strava s vysokým obsahom ultraspracovaných potravín znižuje dĺžku života o 10 percent.