V čase, keď sa Spojené štáty snažia prilákať viac kvalifikovaných pracovníkov do výroby polovodičov, mnohí súčasní zamestnanci prehodnocujú, či chcú v tomto odvetví vôbec zostať. Zo správy konzultačnej spoločnosti McKinsey vyplýva, že viac ako polovica zamestnancov uviedla, že je aspoň trochu pravdepodobné, že v najbližších troch až šiestich mesiacoch opustia svoje súčasné zamestnanie. To je nárast oproti približne dvom pätinám pracovníkov, ktorí sa takto vyjadrili v roku 2021. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bol nedostatočný kariérny rast, po ktorom nasledovala obmedzená flexibilita na pracovisku, uvádza Bloomberg.
Hlavný poradca spoločnosti McKinsey Wade Toller, ktorý strávil dve desaťročia v spoločnosti Intel, uviedol: „Začínam zaznamenávať signály, že niektorí v tomto segmente sú čoraz menej spokojní.“
Firmy ako Intel a TSMC budujú obrovské nové továrne na výrobu polovodičov v Spojených štátoch. Ambiciózna expanzia však stojí na dostatočnom počte pracovníkov.
Spoločnosti, univerzity a miestne samosprávy vyvinuli nové školiace programy na výchovu talentov. Podľa McKinsey však ani optimistické projekcie počtu absolventov nevyriešia „značný“ nedostatok tohto typu pracovníkov. Do konca dekády by mohlo zostať až takmer 70-tisíc neobsadených pozícií.
Správa McKinsey odhaduje, že v rámci špeciálnych programov rozvoja pracovnej sily pre polovodiče by sa do roku 2029 mohlo preškoliť približne 12-tisíc inžinierov a 31 500 technikov. Ale len jedno špičkové zariadenie na výrobu čipov vyžaduje na svoju prevádzku až 1 350 inžinierov a 1 200 technikov.
Tieto programy sú sľubným začiatkom, povedal W. Toller. Ale len veľmi málo ľudí sa zameriava na zručnosti špecifické pre čipové technológie, čo môže byť problémom.