Najväčšie spoločnosti v krajinách strednej a východnej Európy dali za ostatný rok prácu 2,3 milióna ľuďom. Medziročne je to viac o 3,5 percenta. Ako ďalej vyplýva z aktuálneho rebríčka Coface CEE TOP 500, pre jednu z týchto firiem pracuje takmer päť percent z celkovej pracovnej sily v regióne, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac ako v roku 2021.
Slovenské zastúpenie
Slovensko má v rebríčku 31 firiem, čo je piate najpočetnejšie zastúpenie. Spoločne zamestnávajú 65 309 ľudí. V slovenskej TOP 10 podľa tržieb je zamestnávateľskou jednotkou Volkswagen Slovakia, za ním nasleduje U.S. Steel Košice. Najväčší úbytok pracovníkov medziročne vykázala automobilka PCA Slovakia o 25 percent, ďalej Slovenské elektrárne o 21 percent a Lidl Slovenská republika o 10 percent. Mobis Slovakia je jediným zástupcom zo slovenskej TOP 10, ktorý zvýšil počet zamestnancov, a to o päť percent.
Európske štatistiky
Na vrchole rebríčka, pokiaľ ide o celkový podiel pracovnej sily zamestnanej v najväčších spoločnostiach v krajine, je Litva. Tento podiel predstavuje až 10,8 percenta. Za ňou nasleduje Poľsko s osem percent a Maďarsko s 5,4 percenta. Práve poľské firmy zastúpené v rebríčku dokázali medziročne výrazne zvýšiť počet svojich zamestnancov, a to o dva percentuálne body. Až šesť krajín z rebríčka prijímalo nových ľudí, naopak šesť prepúšťalo.
Najvyšší pokles zamestnanosti vidieť u najväčších firiem v Česku a Rumunsku, medziročne to bolo o 1,5, respektíve 0,9 percentuálneho bodu. Podobne nižší počet zamestnancov vykazujú aj najväčšie firmy na Slovensku, medziročný pokles je o 0,4 percentuálneho bodu, a to z 3,2 na 2,8 percenta.
Európski lídri
Najväčší zamestnávatelia v regióne sú poľské spoločnosti, konkrétne maloobchodný predajca Jeronimo Martins Polska, Poczta Polska a PKN Orlen.
Coface je lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Uvedené údaje vychádzajú z rebríčka Coface CEE TOP 500, ktorý je zostavený z najväčších firiem podľa tržieb za rok 2022 z 12 krajín regiónu – Poľska, Maďarska, Česka, Slovenska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Slovinska, Chorvátska, Rumunska a Bulharska. Kritériom je, aby ich ročné tržby dosiahli aspoň 300 miliónov eur, nepôsobili vo finančnom sektore a zverejňovali údaje.