Hoci si to niektorí zamestnávatelia nechcú pripustiť, na pracovný výkon zamestnancov môžu mať výrazný vplyv aj ich osobné problémy, ktoré nemajú svoj pôvod v pracovnom prostredí. V rozhovore s pracovným psychológom, mediátorom a predsedom Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry Martinom Martinkovičom sa dočítate okrem iného aj o tom, do akej miery môže byť človek sám sebe terapeutom, či je pre slovenské firmy bežné ponúkať zamestnancom psychologickú pomoc a prečo si mnohí ľudia prinášajú nielen osobné problémy do práce, ale aj pracovné problémy domov. Poukázal tiež na to, že dopyt po psychologických službách rastie.

Zdôverujú sa ľudia v práci svojim kolegom s osobnými problémami?

Pracovné prostredie je do istej miery odstrihnuté od osobných kontaktov. Len niektorí ľudia si vytvárajú úprimné priateľstvá s kolegami. Často je náročné udržať si vzťah s kolegami po odchode zo zamestnania. Aj preto možno máme dojem, že osobné problémy do pracovného prostredia nepatria. Ak nemám vytvorený úprimný vzťah, nemám ani tendenciu zdôverovať sa so svojimi ťažkosťami. Na druhej strane existujú ľudia ako napríklad chronickí sťažovatelia, ktorí veľmi ochotne prenášajú svoje osobné problémy na kolegov. Im to pomáha, ale môže to vplývať na atmosféru na pracovisku.

Ktoré osobné problémy si ľudia najčastejšie prenášajú do zamestnania?

Medzi najčastejšie problémy patria tie, ktoré sa týkajú každodenných aktivít – napríklad starostlivosť o deti alebo rodičov, vzťahové problémy, finančná situácia a podobne. Samostatnú kapitolu tvoria problémy ohľadom zdravotného stavu. Najbežnejším problémom je však prežívanie stresu.

Je tento prenos prirodzený alebo signalizuje, že človek svoje problémy nezvláda?

Každý máme inú úroveň odolnosti a kompetencie zvládať ťažkosti. Človek má v bežnom živote len obmedzené možnosti, ako ich zvládať. Ak nemá vybudovanú dostatočnú sieť zmysluplných vzťahov, potom tieto problémy prenáša na ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretáva, a to môžu byť práve kolegovia v práci. Pokiaľ organizácia nemá vybudovaný systém vzdelávania a podpory, ktorý by mohol zamestnancom pomôcť, môže vzniknúť problém. Bežne sa ľudia neučia, ako zvládať nadmerný stres a náročné životné situácie. Nechcem tým povedať, že by sme mali zadržiavať určité svoje prejavy a tendencie, ale mali by sme byť ohľaduplní v tom, aby to negatívne nepôsobilo na druhých.

Keď sa niekomu zdá, že jeho kolega je vo vážnych problémoch, má sa mu snažiť pomôcť na vlastnú päsť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa