Rovnováha medzi prácou a spánkom je kľúčom k vysokej produktivite a spokojnosti. Portál Euronews Business sa v kontexte štvordňového pracovného týždňa pozrel na to, ktoré krajiny sú na tom najlepšie v oblasti produktivity a kvalitného spánku a ktoré zaostávajú.
Štúdia spoločnosti MattressNextDay zistila, že zamestnanci, ktorí pracujú štyri dni v týždni, spia v priemere o hodinu viac každú noc. Európania všeobecne spia približne sedem hodín denne, hoci tento údaj sa líši v závislosti od rôznych faktorov, ako je rovnováha medzi prácou a osobným životom, kvalita ovzdušia a množstvo denného svetla.
Výskum analyzoval dáta z 36 európskych krajín, aby identifikoval tie s najlepšou a najhoršou rovnováhou medzi prácou a spánkom. Na vrchole rebríčka sa umiestnilo Holandsko, zatiaľ čo Turecko patrí medzi krajiny s najhorším skóre.
Holandsko na prvom mieste v rovnováhe medzi prácou a spánkom
Holandsko sa dostalo na vrchol zoznamu krajín s najlepšou rovnováhou medzi prácou a spánkom. Podľa štúdie Science Advances z roku 2016 Holanďania spia v priemere osem hodín a päť minút denne. Okrem toho majú jeden z najkratších pracovných týždňov v Európe, v priemere 32,2 pracovných hodín.
Tieto faktory prispievajú k vysokej spokojnosti s prácou a sebadôvere zamestnancov, ktorú podľa nedávnej správy analytickej firmy Gallup prekonáva len Fínsko, Dánsko a Island.
Dovolenku si nemôže dovoliť takmer tretina Európanov. Doma zostalo aj mnoho Slovákov
Rakúsko a Nórsko s dobrou rovnováhou medzi prácou a spánkom
Rakúsko tiež dosahuje veľmi dobrú rovnováhu, pričom zamestnanci pracujú v priemere 33,6 hodín týždenne. Rakúšania spia medzi siedmimi a ôsmimi hodinami denne, pričom flexibilné pracovné hodiny poskytujú podporu rodinám.
Podobne aj Nórsko dosahuje dobrú rovnováhu, s priemerným pracovným týždňom 33,9 hodín. Nóri sa venujú množstvu vonkajších aktivít, ktoré podporujú lepšie zdravie a spánok. Tento koncept nesie názov „friluftsliv“ alebo „život na čerstvom vzduchu“. Nóri si tiež zakladajú na chladnejších spálňach a saunová kultúra im pomáha dosiahnuť kvalitnejší spánok.
Turecko a Srbsko medzi krajinami s najhoršou rovnováhou medzi prácou a spánkom
Turecko, Srbsko a Čierna Hora patria medzi krajiny s najhoršou rovnováhou medzi prácou a spánkom. Zamestnanci v Turecku majú najdlhší pracovný týždeň v Európe, s priemerným počtom hodín 44,2, čo sťažuje mať dostatok odpočinku.
Aj Srbsko má relatívne dlhý pracovný týždeň s priemerom 41,7 hodín; medzi obyvateľmi sa vyskytujú časté depresie a spánkové apnoe.