OMAD diéta, ktorá spočíva v konzumácii iba jedného jedla za deň, je pomerne extrémnou formou prerušovaného pôstu. Pri typickom prerušovanom pôste sa človek musí pri prijímaní kalórií zmestiť do určitého časového okna. Niekto hladuje osem hodín, iní zas pokojne aj 12 v závislosti od nastavených cieľov a zdravotného stavu. V rámci OMAD diéty však musia ľudia prijať všetky kalórie pre daný deň v priebehu jednej hodiny.

Len málo výskumov analyzovalo zdravotné prínosy prerušovaného pôstu. V prípade OMAD diéty ich je podľa New York Times ešte menej. Niektoré výskumy naznačujú, že prerušovaný pôst môže ľuďom pomôcť schudnúť. V rámci jednej štúdie týkajúcej sa OMAD diéty jedli 11 fyzicky aktívni dospelí s normálnou hmotnosťou iba jedno jedlo denne. Po 11 dňoch zhodili o trochu viac kilogramov a spálili o niečo viac tuku, než keď skonzumovali rovnaký počet kalórií v troch jedlách denne.

Keď účastníci iného výskumu konzumovali jedlo iba v určitých hodinách dňa, celkovo prijali menej kalórií. Za ich úbytok hmotnosti tak pravdepodobne môže práve toto zníženie, nie časovanie jedál samotné.

Mark P. Mattson, profesor neurovedy na Lekárskej fakulte Univerzity Johnsa Hopkinsa, vo svojom výskume o prerušovanom pôste zistil, že striedanie intervalov jedenia a pôstu môže aktivovať bunkové procesy, ktoré prispievajú k lepšej regulácii hladín cukru v krvi a znižovaniu zápalov v tele. Okrem toho zlepšuje aj schopnosť buniek zvládať rôzne formy stresu.

Profesorka Alice H. Lichtensteinová varuje, že vedci v tomto smere ešte nedospeli k jednoznačnému záveru. Pri nastavovaní jedálnička a výbere diét treba myslieť aj na to, že neexistuje univerzálny plán, ktorý by vyhovoval každému rovnako.

Ďalšie dôležité správy

Chcete zhodiť? Dôverujte hviezdam!
Neprehliadnite

Jojo efekt nemusí byť pri chudnutí problém. Návratu kilogramov možno strategicky predísť