Japonsko sa v celosvetovom rebríčku blahobytu zamestnancov umiestnilo na poslednom mieste. Prieskum na vzorke 30-tisíc pracovníkov v 30 krajinách uskutočnil inštitút McKinsey Health, pričom hodnotil fyzické, mentálne, sociálne aj duševné zdravie. Jeho výsledky zverejnil Bloomberg. Ázijská krajina získala len 25 percent v celkovom skóre, Turecko bolo najvyššie so 78 percentami, nasledovala India (76 percent) a Čína (75 percent). Celosvetový priemer bol 57 percent.

Hoci si japonské firmy vybudovali reputáciu tým, že ponúkajú celoživotné zamestnanie a istotu v práci, znamená to zároveň, že majú málo možností zmeniť prácu, ak nie sú spokojní. Podľa Rochelle Koppovej, ktorá pôsobí ako poradkyňa spoločností v oblasti medzikultúrnej komunikácie a obchodných praktík, má Japonsko neustále nízke hodnotenie v medzinárodných prieskumoch. Dodala, že čoraz väčší počet japonských pracovníkov má krátkodobé zmluvy, čo zvyšuje ich neistotu.

Z prieskumu McKinsey takisto vyplynulo, že zamestnanci, ktorí mali pozitívne pracovné skúsenosti, sú v práci inovatívnejší a vykazujú vyšší pracovný výkon. „Väčšina dospelých trávi najväčšiu časť svojho každodenného života v práci,“ napísali autori správy. „Zamestnávatelia tým získavajú príležitosť ovplyvňovať fyzické, mentálne, sociálne aj duševné zdravie svojich zamestnancov.“

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Nemecko sa tento rok zrejme stane treťou najväčšou ekonomikou, zosadí Japonsko