Vedci už pred niekoľkými desaťročiami zistili, že emocionálna inteligencia je jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej kariéry. Podľa Kandi Wiensovej, riaditeľky jedného z programov Pensylvánskej univerzity, dokážu ľudia s vysokým EQ lepšie zvládať stres a vyhnúť sa tým syndrómu vyhorenia, ktorého spúšťačom je najmä chronické nervové vypätie.

Vo svojej novej knihe podľa portálu CNBC vyspovedala stovky respondentov vrátane zamestnancov nemocníc a policajtov, ktorým sa aj počas najhorších mesiacov pandémie podarilo zachovať optimizmus a dobrú náladu. Emocionálne inteligentní ľudia sa pri zvládaní stresu podľa Wiensovej spoliehajú na nasledujúce tri stratégie, keďže patria k najúčinnejším spôsobom, ako si voči vyhoreniu vypestovať imunitu:

1. Sebapoznanie

Človek musí v prvom rade pochopiť, z čoho jeho stres pramení. Jednou z účinných metód je spätné posudzovanie situácií, ktoré v ňom vyvolali negatívne pocity, akými sú smútok, podráždenosť či frustrácia. „Možno ste vybuchli a niekomu vynadali alebo ste sa uchýlili k pasívnej agresii. Akákoľvek z týchto reakcií môže naznačovať, že ste zažili situáciu, ktorá bola spúšťačom stresu," vysvetlila expertka.

2. Samoregulácia

Ide o rozpoznávanie a prijímanie negatívnych myšlienok a emocionálnych stavov. Cieľom samoregulácie je vedieť sa upokojiť aj vo vysoko stresujúcej situácii. Wiensová odporúča dychové cvičenia, ktoré dokážu spomaliť srdcový tep a účinnejšie vylučovať oxid uhličitý z tela.

Jej ďalšou obľúbenými technikami samoregulácie sú prechádzka v prírode a plač. Počas oboch aktivít totiž dochádza k uvoľňovaniu hormónov šťastia – oxytocínov a endorfínov.

3. Motivácia

Podstatou tejto stratégie je schopnosť zvládnuť stresové situácie a nájsť motiváciu dokončiť danú úlohu či zmeniť náladu z negatívnej na pozitívnu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Tieto potraviny si so stresom poradia ľavou zadnou. Nemali by chýbať v žiadnom jedálničku