Čoraz väčšia popularita nástrojov využívajúcich umelú inteligenciu spôsobuje ľuďom obavy z toho, že ich v práci nahradia. S príchodom četbota ChatGPT svet postupne odhaľuje schopnosti a potenciál týchto technológií. Odborníci sa preto začali zamýšľať nad tým, ako AI ovplyvní pracovné miesta, píše portál CNBC.
Niektorí z nich tvrdia, že tieto technológie síce spôsobia čiastočnú automatizáciu práce, no zároveň vďaka nim dôjde k vytvoreniu nových pozícií. Ako veľmi by sa mali zamestnanci obávať, je teda stále otázne.
Výzvy sú jasné
Podľa novej správy britskej holdingovej spoločnosti HSBC nemusí byť technologický progres, akým je rozmach umelej inteligencie, v budúcnosti najhlavnejšou príčinou miznutia pracovných miest. HSBC v dokumente vychádzala z údajov Svetového ekonomického fóra a upozornila na štyri makroekonomické trendy, ktoré spôsobia redukciu pozícií.
Na prvom mieste je pomalší ekonomický rast. Svetová banka v júni oznámila, že podľa jej prognóz bude svetová ekonomika rásť oveľa pomalším tempom než v roku 2022, pričom pre rok 2023 predpovedá rast na úrovni 2,1 percenta.
„Výzvy sú jasné – slabší ekonomický rast a všeobecný nedostatok na strane ponuky či dopytu znamenajú, že mnohé firmy očakávajú, že budú musieť fungovať s menším počtom pracovníkov,“ uviedli analytici z HSBC.
Pozor na roboty
Podľa HSBC je dôležité si uvedomiť, že nie všetky zmeny v ekonomike budú viesť k redukcii miest. Prechod na ekologickú energiu a uplatňovanie environmentálnych, sociálnych a správnych noriem spôsobia nárast pracovných miest.
Zavádzanie nových technológií vrátane AI je ďalším trendom, ktorý zrejme povedie k vytváraniu nových pozícií. Podľa údajov WEF s týmto tvrdením súhlasí viac než 20 percent firiem. Iba dva faktory súvisiace s technológiami môžu spôsobiť úbytok pracovných miest – nástup humanoidných a nehumanoidných robotov.