Žiadny generálny riaditeľ to neprizná, no zavádzanie povinného návratu do kancelárie má niekedy skrytý úmysel. Niektorých zamestnancov nové rozkazy „zhora“ tak nahnevajú, že si okamžite začnú hľadať inú prácu. Možno práve o to ale vedeniu išlo. Telegraph totiž poukázal na to, že firmy k prepúšťaniu a zavádzaniu povinného návratu do kancelárie pristupujú v podozrivo krátkom časovom rozpätí.
Presne takáto situácia nastala v Bank of America, vydavateľstve Condé Nast, reťazci supermarketov Asda či denníku Washington Post. Boeing v októbri 2023 takisto informoval zamestnancov, že prepustí desatinu pracovnej sily. Došlo k tomu práve v čase, keď manažéri dostali od vedenia rozkazy, aby všetkých podriadených nahnali späť do kancelárií. Jeden z rozhorčených zamestnancov Boeingu si na Reddite nekládol servítku pre ústa. „Návrat do kancelárie je spôsob, ako prepustiť ľudí bez vyplatenia odstupného. Vždy to tak bolo,“ napísal.
Telegraph si myslí, že jedným z dôvodov, prečo firmy nútia ľudí vrátiť sa na pracovisko, je zabezpečiť akúsi prirodzenú fluktuáciu. Nemožno sa preto čudovať, že výpoveď namosúrených zamestnancov niektorých šéfov vyslovene poteší. Potvrdzuje to aj prieskum od americkej firmy BambooHR. Až štvrtina vrcholových manažérov a pätina odborníkov na ľudské zdroje dúfa, že povinný návrat na pracovisko prinúti časť zamestnancov odísť.
Viaceré prieskumy ďalej odhalili, že ľudia, ktorí pracujú z domu, majú v pláne odísť, ak budú zrazu musieť opäť dochádzať do kancelárie. Podľa spoločnosti IWG polovica absolventov univerzít ani len neuvažuje o tom, že by sa uchádzali o zamestnanie, ktoré by od nich vyžadovalo plnú fyzickú prítomnosť na pracovisku. Práve tento nesúlad medzi túžbami firiem a zamestnancov bude jednou z hlavných tém roku 2025, ktorý sa bude niesť v znamení znižovania nákladov a zvyšovania produktivity.