Madeline Mannová je kariérnou koučkou a riaditeľkou platformy Self Made Millennial. Jej cieľom je dodať kandidátom pri hľadaní práce sebavedomie, aby sa dokázali ľahšie „predať“ a získali lepšie ponuky. Klientom vždy prízvukuje, že náborári si určite pozrú ich profil na LinkedIne, no pravdepodobne zájdu ešte o niečo ďalej. „Zrejme si pozrú aj iné sociálne siete. Keď si hľadáte prácu, niektoré informácie by ste na internet nemali dávať,“ varovala Business Insider expertka a vybrala štyri, ktoré môžu najviac pokaziť šance na pohovor:

1. Proces hľadania

Ak si hľadáte prácu, dvakrát si rozmyslite, či o skúsenostiach chcete písať na sociálnych sieťach. Na LinkedIne čoraz viac používateľov opisuje svoju cestu za lepším zamestnaním, pričom sa neboja otvorene kritizovať prihlasovacie formuláre vytvorené firmami či dokonca pohovory. „Hoci vám to prinesie viac reakcií, uvedomte si, že príspevky môžu vidieť aj nádejní zamestnávatelia,“ upozornila Mannová.

Ako uchádzač o zamestnanie nechcete, aby o vás firma začala pochybovať, skôr než sa dostanete na pohovor. Keď uvidí, ako dokážete bez problémov verejne kritizovať ostatných, môže sa jej vedenie zľaknúť, že ju čaká podobný osud, ak sa vás rozhodne odmietnuť.

2. Duševné zdravie

Mannová si nemyslí, že je dobrý nápad hovoriť na internete o svojom duševnom zdraví a psychickom rozpoložení. Tieto témy sú čoraz menším tabu, no pri hľadaní práce vám môžu uškodiť, pretože skreslia to, ako vás potenciálny zamestnávateľ bude vnímať.

Existuje šanca, že ak v príspevkoch otvorene hovoríte o depresii či úzkosti, vyvolá to v ňom otázky, či budete schopný si poriadne vykonávať zadanú prácu. Namiesto toho by Mannová hovorila o psychických ťažkostiach iba s blízkymi a rodinou. Budete tak mať lepšiu kontrolu nad tým, kto o vás vie aj tie najcitlivejšie informácie.

3. Životopis

LinkedIn umožňuje používateľom zdieľať životopis online, no Mannová radí odolať tejto lákavej ponuke, hoci môže celý proces uľahčiť. Pripravíte sa tým totiž o možnosť upraviť životopis na mieru každej spoločnosti, do ktorej sa hlásite. „Je to obzvlášť dôležité, ak máte pestré záujmy a uchádzate sa o rôzne pozície,“ dodala koučka. Jeden univerzálny životopis môže v niektorých prípadoch znížiť šance na pohovor, pretože nebude obsahovať informácie, ktoré si daná firma vyžaduje. Môže tak vytvoriť nelichotivý dojem a pôsobiť lajdácky.

4. Politické názory

Mnoho ľudí si na základe politických názorov a preferencií vytvára predsudky. Sympatie k určitej politickej strane preto niekedy môžu pri hľadaní práce ohroziť vaše šance. Mannová odporučila neuverejňovať ich na pracovných platformách, akou je LinkedIn. Nechcete predsa, aby vás zamestnávateľ odsúdil, skôr než vás osobne spozná a objektívne zhodnotí vaše schopnosti.

Ďalšie dôležité správy

Pohovor
Neprehliadnite

Podať si žiadosť o zamestnanie na viaceré pozície v jednej firme sa môže kandidátom vypomstiť