Globálne zbrojárske skupiny naberajú nových zamestnancov najrýchlejšie od konca studenej vojny. Reagujú tak na rekordné objednávky v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a rastúcim geopolitickým napätím. Na základe prieskumu medzi 20 najväčšími obrannými a leteckými koncernmi zo Spojených štátov a z Európy to napísal britský denník Financial Times (FT). Len tento rok chcú tieto firmy prijať desaťtisíce ľudí.
Tri najväčšie americké zbrojovky, a síce Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics, hľadajú takmer šesťtisíc ľudí. Ďalších desať spoločností hľadá spolu 37-tisíc nových zamestnancov. To zodpovedá desiatim percentám ich aktuálnej pracovnej sily.
Výrazný nárast objednávok v krátkom čase
„Od konca studenej vojny ide pre obranný sektor o najživšie obdobie s najvyšším nárastom objemu zákaziek v pomerne krátkom časovom období,“ povedal Jan Pie, ktorý je generálnym tajomníkom európskej asociácie leteckého a obranného priemyslu ASD.
Hovorca talianskej zbrojovky Leonardo Antonio Lionell uviedol, že hľadanie nových pracovníkov je „intenzívnejšie ako v čase predchádzajúcich konfliktov, napríklad v Afganistane alebo v Iraku“. Spoločnosť Leonardo tento rok plánuje nabrať zhruba šesťtisíc ľudí, čo je viac ako desať percent zamestnancov. Medzi rokmi 2025 až 2028 plánuje prijať ďalších osemtisíc až 10-tisíc ľudí, okrem iného softvérových a priemyselných inžinierov. Dodávateľ je pritom s britskou firmou BAE Systems a s japonskou Mitsubishi Heavy Industries súčasťou programu na vývoj a konštrukciu stíhačky Tempest, na ktorom sa podieľa britská, talianska a japonská vláda.
Francúzska spoločnosť Thales v posledných troch rokoch prijala do svojich obranných aktivít asi deväťtisíc ľudí, čo je 11 percent zo súčasného počtu 81-tisíc zamestnancov. Zbrojovka vyrába napríklad raketové strely Starstreak, ktoré britská vláda zo svojich zásob poskytla Ukrajine.
Počet zamestnancov v roku 2022 ešte klesal
Významne naberajú zamestnancov aj výrobcovia munície, ako je nemecký Rheinmetall alebo fínsko-nórska spoločnosť Nammo. Počet zamestnancov firmy Nammo sa od roku 2021 do roku 2023 zvýšil o 15 percent na 3 100. V súčasnosti už podnik zamestnáva 3 250 ľudí a do roku 2030 chce svoju veľkosť zdvojnásobiť, oznámila firma. Rheinmetall chce len tento rok nabrať takmer štyritisíc nových pracovníkov, čo predstavuje zhruba 12 percent aktuálnej pracovnej sily.
Počet zamestnancov firiem, ktoré vyrábajú zbrane a vojenské lietadlá, sa teraz zvyšuje po rokoch poklesu. V prípade spoločností, na ktoré sa zameriava FT, ešte v roku 2022 v súčte klesol o 2 300. Vlani už ale tieto firmy v úhrne zamestnávali o 12 400 ľudí viac.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na berlínskej konferencii o rekonštrukcii vojnou zničenej Ukrajiny označil za prioritu posilnenie protivzdušnej obrany krajiny.
Šéf Rheinmetallu Armin Papperger v máji predpovedal, že jeho firma získa až tretinu zákaziek zo špeciálneho fondu na obranu v hodnote 100 miliárd eur. Nemecko fond zriadilo v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.