Niektoré firmy na Slovensku ponúkajú v pracovných ponukách nižšie platy, pričom odmeny chcú dohodnúť až počas pohovoru. Najvyššiu úroveň platu neuvádzajú, pretože sa obávajú, že by našli veľmi kvalitného kandidáta alebo, naopak, slabého a podpriemerného zamestnanca, pričom by mu museli zaplatiť vyššiu sumu ponúkanú v inzeráte. Niektoré prístupy pri komunikácii odmeňovania firiem však môžu byť škodlivé, upozornil Ľubo Homola zo spoločnosti Synerta Personnel.

Tvrdí, že plat v inzeráte patrí medzi uchádzačmi o zamestnanie
k najvyhľadávanejšej položke.

Spoločnosti niekedy nezverejňujú potenciálny interval platu aj z dôvodu, že nechcú prilákať kandidátov, ktorí sú motivovaní len peniazmi. Ďalej kvôli súčasným zamestnancom, ktorí vo firme začínali na oveľa nižších úrovniach a bolo by to voči nim nefér, keďže im trvalo niekoľko rokov, kým sa dostali na vyššiu mzdovú hranicu. Na druhej strane neférovosť môže byť vnímaná aj ako zbytočné dráždenie súčasných zamestnancov vyššími úrovňami platov, ktoré sú firmy ochotné alebo trhom donútené ponúkať novým pracovníkom.

Niektoré podniky podľa odborníka chcú dávať plnú vyššiu mzdu až neskôr po pár mesiacoch od nástupu pracovníka do zamestnania. Ak totiž zistia, že sa učí rýchlo a dokáže toho zvládnuť aj viac, tak mu rady zaplatia aj najvyššiu hranicu mzdy, ktorú však nechcú zverejňovať a ponúknuť kandidátovi hneď od začiatku.

Firmy ponúkajú často svojim súčasným zamestnancom zvýšenie platu až v momente, keď prídu s výpoveďou, lebo majú lepšiu a zaujímavejšiu ponuku. Takýmto prístupom si však súčasných zamestnancov nie vždy udržia, pričom ide podľa Homolu o neefektívny a neudržateľný systém.

Ďalšie dôležité správy

Businessman,Giving,Money,,Euro,Currency,,To,His,Partner,At,Working
Neprehliadnite

Uznávaný odborník odporúča firmám na zamestnancoch nešetriť. Je to tá najrozumnejšia stratégia