Väčšina členov kapely DOT sa v mladosti riadila heslom „ži rýchlo, zomri mladý“. V 90. rokoch 20. storočia vo veľkom užívali drogy a pili alkohol, no gitarista Valter Longo sa rozhodol vydať vlastnou cestou a venovať sa štúdiu biochémie.
Dnes už ako 56-ročný profesor vedie laboratórium v inštitúte na boj proti rakovine v Miláne, pričom jeho špecializáciou je výskum dlhovekosti. „Z hľadiska štúdia starnutia je Taliansko jednoducho neuveriteľné,“ povedal pre Telegraph Longo. Krajina sa totiž môže pochváliť jednou z najstarších populácií sveta, pričom ľudia sa tu dožívajú sto a viac rokov. Možno aj preto sa tu mnohí experti na dlhovekosť snažia objaviť prameň mladosti.
Fingovaná hladovka
Doktor Longo pôsobí aj ako profesor gerontológie a riaditeľ Inštitútu dlhovekosti na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Už dlhé roky tvrdí, že dlhší a lepší život možno dosiahnuť špeciálnou, Talianskom inšpirovanou stravou.
Okrem identifikovania génov, ktoré regulujú starnutie, vytvoril vlastný jedálniček bohatý na orechy, rastlinnú stravu, kelové krekery a doplnky výživy. Je navrhnutý tak, aby napodobnil pôst, čím bunkám umožňuje zbaviť sa škodlivého balastu a omladnúť bez nevýhod skutočnej hladovky.
Vo februári doktor publikoval novú štúdiu založenú na klinických skúškach, ktorých sa zúčastnili stovky starších ľudí. Jej výsledky naznačujú, že periodické cykly ním vytvorenej fingovanej hladovky môžu znížiť biologický vek a odvrátiť rozvoj chorôb spojených so starnutím.
Stredomorská inšpirácia
Longova súkromná nadácia navrhuje diéty pre pacientov s rakovinou a poskytuje poradenské služby talianskym firmám a školám. Jedálničky, ktoré propaguje, sa síce inšpirovali stredomorskou stravou, no pre väčšinu Talianov by boli španielskou dedinou.
„Takmer nikto v Taliansku nevyznáva stredomorskú stravu,“ vysvetlil Longo s tým, že mnoho talianskych detí dnes trpí obezitou a nafukovaním. Podľa neho za to môže „päť jedov“ – pizza, cestoviny, bielkoviny, zemiaky a chlieb.
Longov princíp stravovania sa podobá pôvodnej stredomorskej strave, nie súčasnej. Jej súčasťou sú jedlá s prastarými strukovinami podobnými cíceru či s kalábrijskou zelenou fazuľou, ktorú má on sám najradšej.
Doktor argumentuje, že jeho diéta je prospešná najmä preto, lebo dokáže vyhladovať bunky postihnuté rakovinou a inými chorobami. Fingovaný pôst na rozdiel od skutočného napríklad viedol k zmierneniu črevných ochorení u myší a zníženiu indikátorov systémových zápalov u ľudí.
Historická náhoda
Longo v súčasnosti skúma, čomu storoční Taliani vďačia za svoj vysoký vek a pevné zdravie. Jednou z jeho teórií je, že v mladosti počas vojny prežili obdobie hladomoru a živili sa najmä stredomorskou stravou. Neskôr, keď už boli v pokročilom veku, zas začali do stravy pridávať viac bielkovín a tukov a mali už k dispozícií aj výdobytky modernej medicíny, čo ich v konečnom dôsledku ochránilo pred negatívnymi vplyvmi starnutia.
„Možno je to historická náhoda, ktorú už nikdy neuvidíme,“ dodal expert.