Dietetička a výživová poradkyňa Eliza Cheng pochádza z mesta Loma Linda v Kalifornii, ktoré je jedinou modrou zónou v Amerike. Štúdie ukázali, že obyvatelia tu žijú v priemere až o desať rokov dlhšie než zvyšok Spojených štátov.
Chengová klientom radí, aby sa v rámci životného štýlu sústredili na vyváženú stravu, rozvíjanie zdravých mechanizmov na zvládanie stresu, dostatok spánku a pravidelný pohyb. „Mojím hlavným cieľom je naučiť ich, aby si všímali, ktoré potraviny im dodávajú energiu, a pomôcť im vyhnúť sa tým, ktoré sú ultraspracované a neobsahujú dôležité živiny,“ dodáva. Obzvlášť opatrná by bola pri pití energetických nápojov.
Jednou z ich hlavných zložiek je kofeín. Táto látka síce zlepšuje bdelosť a sústredenosť, no jej nadmerná konzumácia môže zvyšovať srdcovú frekvenciu, krvný tlak a pocity úzkosti. Okrem toho môže narušiť spánkový režim, čo môže viesť k únave a následnému prehĺbeniu závislosti od týchto nápojov.
Plechovka energetického nápoja často obsahuje až 30 gramov cukru na jednu porciu. Jeho nadmerná konzumácia môže spôsobovať viacero zdravotných problémov vrátane zvýšenia zápalu v tele a problémov so zubami.
Okrem kofeínu a cukru môžu energetické nápoje obsahovať aj iné stimulanty ako guarana a taurín. Hoci sú obe zložky vo všeobecnosti považované za bezpečné, ich kombinované účinky s kofeínom nie sú dostatočne preskúmané a môžu pre zdravie predstavovať ďalšie riziká.
Štúdie navyše ukázali, že častá konzumácia energetických nápojov má súvis so zvýšením prejavov úzkosti, depresie a stresu, ako aj nárastom hladiny stresového hormónu noradrenalínu, ktorý by potenciálne mohol viesť k zvýšeniu srdcovej frekvencie a krvného tlaku. „Namiesto energetických nápojov klientom vždy odporúčam vodu, zelený čaj, bylinkové čaje, kokosovú vodu a kombuchu,“ dodáva Cheng.