Slovenský hydrometeorologický ústav informoval, že vo viacerých okresoch môže teplota vystúpiť až na 38, prípadne aj 39 stupňov Celzia.
Pitný režim aj častejšie prestávky
Vysoké teploty ešte o niečo intenzívnejšie vnímajú najmä osoby, ktoré musia horúčavy prečkať na pracovisku. Práve v nadchádzajúcich dňoch by preto mali zamestnávatelia pristúpiť k viacerým opatreniam.
Tému rozobral redaktor denníka Pravda s inšpektorkou bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci z ECHOZ Juditou Magdičovou. Tá upozorňuje, že za mimoriadne teplý deň možno označiť taký deň, kedy dosahuje teplota 30 a viac stupňov v tieni.
„Vtedy už musí zamestnávateľ vykonávať opatrenia, aby uľahčil zamestnancovi prácu. Medzi tieto opatrenia patrí napríklad pitný režim, tienenie či zavedenie častejších prestávok v práci,“ uvádza príklady Magdičová.
Zároveň objasňuje, že jednotlivé podmienky sa odvíjajú od zaradenia práce do jednotlivých tried. Napríklad, pri triede práce 1A, do ktorej spadá klasická administratívna práca v kancelárii, jednoduché laboratórne práce či šitie, je optimálna letná teplota 23 až 27 stupňov. Prípustná je v tomto prípade teplota 20 až 27 stupňov.
Inšpektorka tiež ako príklad uvádza aj triedu 2B, ktorá súvisí s prácou postojačky, s chôdzou a trvalým zapojením oboch rúk a trupu. V takom prípade je optimálna teplota 17 až 20 stupňov. Prípustných je 12 až 25 stupňov.
Právo na skrátenie pracovného času
Magdičová v rozhovore pre denník Pravda spresňuje, že ak dôjde k mimoriadne teplému dňu, zamestnávateľ môže pristúpiť buď k skráteniu pracovného času alebo predĺženiu prestávok.
„Samozrejme nesmieme zabudnúť na to, že prestávky, ktoré sa poskytujú na ochranu zdravia pri práci sa započítavajú do pracovného času zamestnanca,“ dopĺňa.
Pri teplotách nad 30 stupňov musí podľa inšpektorky zamestnanec dostať studené alebo vlažné nápoje, ako náhradu tekutín stratených pri nadmernom potení.
V sumári teda Magdičová opätovne pripomína, že bežný zamestnanec má pri práci nad 30 stupňov právo na častejšie prestávky, ochladzovanie organizmu (napríklad umytie alebo ovlaženie) ale aj právo na skrátenie pracovnej doby alebo zníženie fyzickej aktivity.
„Netreba zabúdať, že zo strany zamestnanca môže byť nadmerná záťaž teplom považovaná za prekážku výkonu práce na strane zamestnávateľa a vtedy zamestnancovi prislúcha plná náhrada mzdy,“ uzavrela.