Bol výber objektívny alebo záležalo skôr na sympatiách?

Ja mám pocit, že naše kultúry sú také odlišné, že aj keď sa snažíte byť maximálne sympatický a príjemný, Číňanovi ste vždy nesympatický. Môžem povedať, že to bolo administratívne náročné, žiadali dodať veľa dokumentov, ale veľká intelektuálna záťaž to nebola. Ale zase podľa toho, čo hovoril kamarát, ktorý prišiel z University of Toronto, čo je jedna z najlepších škôl na svete, jeho sa pýtali veľmi ťažké otázky.

Nemohli pri výbere zohrať úlohu aj režim či ideologické parametre? Nemajú to tam študenti z USA ťažšie?

Práve naopak, ak tu má niekto protekciu, tak sú to Američania. Zbožňujú ich. Pokiaľ ide o režim, profesori nám hovorili, že Jiao Tong má v Číne taký rešpekt, že sa im štátna moc neodváži zasahovať do autonómie. Netrúfnem si to hodnotiť, skôr by som tipoval, že nejaká kontrola tam bude. Ale má logiku, že ak chcú prilákať kvalitných zahraničných profesorov a študentov, tak školám nemôžu zasahovať do výučby a výberu.

Hovoríte, že nejaká kontrola tam bude. Čína nie je demokratická krajina, pokiaľ ide o ľudské práva a slobody či o pluralizmus politických strán a názorov. Mali ste nejaký osobný zážitok s tamojším režimom?

To nie. Vôbec.

Chýbal mu adrenalín, tak išiel študovať na elitnú univerzitu v Šanghaji

Martin Tannenberger - Shanghai Jiao Tong University - počítačová učebňa Zdroj: Archív M. Tannenbergera

Môžete napríklad neobmedzene využívať internetové služby?

Ak človek príde nepripravený, tak narazí na čínsky firewall. Ale ak niekoho poznáte v Číne, tak prvý tip, ktorý dostanete, je, že poď, nainštalujem ti VPN (virtual private network – pozn. red.). A cez VPN ide čokoľvek aj Gmail, Facebook či Twitter. Človek cíti firewall, ale je otvorené tajomstvo, že sa dá obísť. Dokonca na škole som otvoril Google cez školskú WiFi sieť bez obchádzania. Začiatkom tohto roka vláda VPN oficiálne zakázala, ale neviem, aké konzekvencie by malo na fyzickú osobu žijúcu v Číne to, že používa VPN. Jeden Nemec, ktorý si tu založil vlastnú firmu, mi povedal, že sa tu cíti slobodnejšie ako doma. Okrem diaľnic, keďže má rád autá a tu sú veľké dopravné zápchy. A aj keď nie sú, tak nemôže ísť dvesto kilometrov za hodinu, pretože všade sú radary a kamery na cestách. Keď zle zaparkujete, tak to hneď vedia a príde vám poštou pokuta.

Dril, krúžky a práca 

Aké je štúdium v Číne? Je na vysokých školách všadeprítomný dril?

Treba rozlišovať medzi štúdiom na bežných a na prestížnych univerzitách. Viem o tom, že tu ten dril je, ale osobne som ho nezažil. Viem, že na menších univerzitách a na školách v menej známych mestách ten dril existuje.

Od koho to viete?

Od známych, ktorí študujú v Číne spolu s čínskymi študentmi a v čínštine. Ak sú v ročníku jeden-dvaja zahraniční študenti, tak sú atrakcia, ale musia drieť rovnako ako domáci spolužiaci. Začína sa to od škôlky – cez deň je dieťa v škôlke, popoludní a večer má kreslenie, angličtinu, nejaký hudobný nástroj. Deti sú od malička zamestnané na dvanásť hodín denne. Funguje to cez školy a krúžky, najmä za angličtinu sú rodičia ochotní zaplatiť veľké peniaze.

Aké je to študovať na prestížnom Jiao Tongu z pohľadu študijnej záťaže?

Pracovné zaťaženie je relatívne vysoké. Dosť predmetov si vyžadovalo písať práce, päť- až desaťstranové štúdie, potom rôzne skupinové úlohy a projekty.

Ako vyzeral váš študijný týždeň?

Pár predmetov bolo povinných, v rozsahu asi 15 kreditov. Zvyšok do 32 povinných kreditov môžete získať cez voliteľné predmety. Ja som v prvom semestri chcel skôr stážovať, pretože ma zaujímali najmä finančné predmety a väčšina z nich bola v druhom semestri. Takže som získal len 14 kreditov a v druhom semestri som pridal v štúdiu a menej stážoval.

Chýbal mu adrenalín, tak išiel študovať na elitnú univerzitu v Šanghaji

Martin Tannenberger - Shanghai Jiao Tong University - Hao Ran High Tech Building, kde prebieha výučba technických predmetov Zdroj: Archív M. Tannenbergera

Skúste povedať, ako vyzeral rozvrh.

V pondelok som mal prednášky od 9.00 do 17.30, v utorok som mal prednášky predpoludním a popoludní stáž. V stredu opäť celý deň prednášky, vo štvrtok a piatok som nemal v škole nič a stážoval som. Po večeroch a cez víkendy som robil projekty a ostatné domáce úlohy.

Na Slovensku sa na vysokých školách na prednášky, ktoré sú nepovinné, ani veľmi nechodí. Na rozdiel od seminárov.

Ak ste vymeškali viac ako dvadsať percent prednášok, nespravili ste predmet. Profesor prednášal a kto sa opýtal, dostal odpoveď. Diskutovať nebol problém. Semináre sme nemali. Najťažšia bola tá pracovná záťaž, najmä ak popri štúdiu pracujete. Projekty do školy som robil cez víkendy a spolu som pracoval najmenej 70 hodín týždenne.