Pedagógovia z USA
Kde ste pracovali na stáži?
V britskej private equity firme. Pomáhal som pripravovať dokumenty, ktoré hodnotili riziká a výhodnosť investície. Schvaľovali to v Londýne na centrále.
Ako ste zvládali vysoké pracovné tempo?
Nehovorím, že je to ľahké, ale nie je to nezvládnuteľné, keď máte dobrý časový manažment. Ide o relatívne mladý študijný program, pred nami boli len tri ročníky. Avšak so spolužiakmi zisťujeme, že sú k nám prísnejší ako ku skorším ročníkom a k tým po nás sú ešte prísnejší.
Tento rok pracujete na záverečnej práci. Čo to prináša?
Najprv musím vypracovať koncept – o čom budem písať. To musí schváliť pedagóg. Pokračujem v júni až v septembri akousi kostrou v rozsahu tisíc slov, kde opíšem hypotézu, aké metódy plánujem použiť, o čom budem písať. Koncept sa aj obhajuje pred komisiou a dosť študentov neprejde. Návrh musí schváliť školiteľ, do konca tretieho semestra musíme odovzdať najmenej polovicu práce, aby ju bolo možné poslať na iné vysoké školy. Ak prejde aj cez ich hodnotenie, tak ostáva posledný krok – verejná obhajoba práce pred komisiou.
Na akej úrovni je na škole niekedy ťažko zrozumiteľná „čínska“ angličtina?
Deväť z desiatich pedagógov tejto školy pôsobilo na prestížnych univerzitách v USA, takže nemám žiadny problém rozumieť.
Martin Tannenberger - Šanghaj Jiao Tong University - telocvičňa a budova administratívy Zdroj: Archív M. Tannenbergera
Jiao Tong University v Šanghaji patrí medzi najlepších sto univerzít sveta a je celosvetovo známa svojím rebríčkom kvality univerzít. Ako to na škole vyzerá?
Ten ranking tu vznikol, ale jeho zostavovanie už prebrala externá firma a so školou má spoločné len meno. V Číne je Jiao Tong tretia-štvrtá najprestížnejšia škola a paradoxne vo vlastnom rebríčku sa umiestňuje nižšie ako v iných, zahraničných rankingoch. Kvalitu je cítiť najmä na výkonoch učiteľov. Škola má od štátu financie na prilákanie špičkových profesorov z amerických univerzít, ktorí by si inak veľmi slušne žili aj tam. Všetko je tu nové a moderné, súčasné priestory univerzity sa modernizovali len nedávno. Nedávno otvorili Creative Room, ktorá má fungovať ako podnikateľský inkubátor pre študentské projekty. Vyzerá celkom zaujímavo, je tam veľa 3D tlačiarní a jednu stenu tvoria samé monitory. Akurát im tam chýba dostatok zásuviek (smiech).
V akom stave sú internáty?
Škola má dva kampusy. Ten pre cudzincov je blízko školy, v centre mesta, čo je na Šanghaj ukrutne drahá vec. Je tvorený kombináciou moderných a starých, viac ako storočných budov. Je tu kantína a podobné vybavenie, ale tiež futbalové ihrisko, ovál pre bežcov či telocvičňa. Druhý kampus je pre Číňanov a je na okraji mesta.
Ste oddelení?
Áno. Je trochu smutné, že sa s domácimi nestretávame a nie sme často v kontakte. Šanghaj je navyše už natoľko kozmopolitné mesto, že keď človek nevyhľadáva kontakt s domácimi, tak sa im môže úplne vyhnúť. Je veľmi jednoduché tu žiť vo vlastnej bubline.
Všetky platby idú cez mobil
Učíte sa po čínsky?
Škola založila na platforme WeChat skupinu, kde spolu komunikujú čínski a zahraniční študenti. Učia sa vzájomne po anglicky a po čínsky. Prípadne sú dvakrát týždenne v kampuse spoločné stretnutia s podobným zámerom. Vlani som sa snažil učiť, ale jeden-dva dni týždenne mi nestačili. Naučil som sa asi 30 znakov a základnú konverzáciu. No systém je veľmi logický a ak by som mal viac času, myslím si, že tak za pol roka sa dajú naučiť základy.
Martin Tannenberger - Šanghaj Jiao Tong University - park s pamätníkom výročia založenia univerzity Zdroj: Archív M. Tannenbergera
Aké mesto je Šanghaj?
Neuveriteľne úžasné. Je tu všetko, more, hory, veľkomesto, bary, reštaurácie akejkoľvek kultúry. Najete sa ako v Nepále, Indii alebo v Amerike, vynikajúci street food sa dá kúpiť od 1,50 eura. Na rozdiel od Slovenska tu však veľmi nejedia syry a mliečne výrobky, takže polovica masla stojí päť eur. Tiež chlieb je dosť drahý.
Čo vám v Číne chýba?
Práve teraz trpím, pretože sa mi pokazil mobil a všetky platby tu idú cez mobil. Úplne som si odvykol nosiť peňaženku, používam len AliPay a WeChat. Keď chcem platiť kartou alebo v hotovosti, čudne na mňa pozerajú, platiť kartou som tu asi nikoho iného nevidel.
Plánujete návrat na Slovensko?
Plánujem návrat na Slovensko, ale neskôr. Nemám dlhodobé kariérne plány, ale som tu spokojný. Neviem, ako to bude ďalej. Šanghaj som plánoval ako medzizastávku, ale je tu všetko, čo potrebujem k spokojnosti, a viem si predstaviť, že v Číne ostanem dlhšie.
Čo robíte vo voľnom čase?
Trochu voľného času, čo mám, venujem priateľke a kamarátom. V piatok a v sobotu večer chodievame do centra, stretneme sa s kamarátmi. Je tu toho dosť, čo vidieť a zažiť, všade je niečo iné, pestré, zaujímavé.
Odkiaľ sú vaši spolužiaci?
Sme veľká medzinárodná skupina. Mám spolužiakov z Európy, sú tu Američania, Pakistanci, Indovia či Arabi z Emirátov, ale aj študenti z Tahiti, Japonska či Kolumbie. To je ďalšia škola, lebo cez nich spoznávate svet aj seba, svoju kultúru a hodnoty. Kamarátime sa s Afgancom, ktorý nám nedávno rozprával, ako Talibanci unášajú v jeho krajine deti bohatým rodičom pre výkupné. Náramne sa bavil na tom, ako si raz pomýlili žiaka a uniesli dieťa chudobnému predavačovi kebabov a s hanbou ho vrátili. On sa na tom smeje, my ostatní sedíme s otvorenými ústami.
Akí sú Číňania?
Mám pocit, že celý ich život sa točí okolo smartfónov. Je to ich peňaženka, sociálny život, nákupy. Peniaze majú uložené online cez AliPay, na cestovanie využívajú čínsky Uber Didi Quaidy, jedlo sa objednáva cez mobil. Bez mobilu sa nepohnú ani na krok, pozerajú do nich aj počas jazdy na mopedoch a bicykloch. Na prechode aj na chodníkoch si musíte dávať pozor, často sa stane, že niekto niekoho zrazí. Vo veľkom tu funguje bike sharing. Mesto je obrovské, všetci jazdia metrom. Firma Ofo vymyslela zaujímavý biznis plán. Peniaze od investorov ako Alibaba investovala v Šanghaji do bytov, ktoré boli trošku ďalej od stanice metra, rozbehli požičiavanie bicyklov vo frekventovaných lokalitách, často zadarmo, priblížili ľudí k metru a zarobili na náraste cien bytov. Teraz majú 10 miliónov bicyklov v takmer dvesto mestách na svete, aktuálne expandujú aj do Prahy. Tri roky stará firma a v máji mala hodnotu dve miliardy dolárov. Rýchlo sa tu stanete závislí od dobrého jedla, je tu obrovský výber a za dobré ceny. Objednáte si cez mobil a o 20 minút máte jedlo doma. Ak sa oneskoria o 15 minút, tak ani nemusíte platiť. Najhoršie je asi metro v rannej špičke. Dnu aj von sa musíte prebojovať, nikto nečaká, kým vystúpite, každý má naponáhlo a tlačia sa aj starí ľudia.
Martin Tannenberger (23) dokončuje posledný ročník magisterského štúdia na Šanghajskej univerzite Jiao Tong v Číne. Škola patrí do prvej stovky najlepších univerzít na svete, paradoxne však nie podľa známeho rankingu, ktorý vznikol práve na jej akademickej pôde. Rodák z Nitry sa dokáže dohovoriť piatimi jazykmi, aktuálne žije v Šanghaji s priateľkou z Ruska a popri štúdiu stážuje vo firme zameranej na správu aktív.