Štipendium takmer isté
Ako ste sa tam dostali?
Musel som prejsť cez náročné prijímačky. Jazyky ma bavia, viem sa plynule dohovoriť po anglicky, nemecky aj po rusky. Dostal som aj štipendium. Túžil som sa však vrátiť do Číny a tak som počas štúdia v Nemecku hľadal možnosť stáží v Číne. Našiel som si malú čínsku firmu v meste Qingdao, ktorá obchodovala s obrovskými sklenenými panelmi na stavby.
Martin Tannenberger - Shanghai Jiao Tong University - hlavná brána Zdroj: Archív M. Tannenbergera
Prečo?
Predmet podnikanie pre mňa nebol podstatný. Chcel som sa vrátiť do Číny a opäť zažiť ten adrenalín. Zarobiť som v tej firme síce nezarobil, ale príjem mi vystačil na pokrytie nákladov. Mesto je asi osemsto kilometrov od Šanghaja. Je známe pivom, keďže to bola predtým nemecká kolónia, a je to tiež obľúbená turistická destinácia, pretože má pekné pláže. Odtiaľ som sa prvýkrát dostal do Šanghaja, na Nový rok a dodnes si pamätám ten veľkolepý výhľad na siluetu mesta a mrakodrapy.
Ako ste sa dostali na čínsku univerzitu?
Po dokončení bakalára som chcel pokračovať v štúdiu na druhom stupni, ale na inej škole. Z Qingdao som vedel, že v Číne je možné získať štipendium na štúdium na tamojších univerzitách. Prehľadával som ponuky a najviac sa mi páčila možnosť študovať program zameraný na medzinárodný biznis na univerzite Jiao Tong aj so štipendiom.
Je to bežná vec, získať štipendium na štúdium v Číne?
Čína sa veľmi snaží vybudovať si kvalitný vzdelávací systém a úroveň a reputáciu svojich univerzít. Cudzincov preto lákajú na štipendiá, ktoré nie je veľmi ťažké získať. Dokonca by som povedal, že ak by ste si vybrali menšiu univerzitu v menšom meste, štipendium máte ako cudzinec v zásade garantované.
V akom jazyku je štúdium?
V prípade malých škôl v čínštine, tie väčšie majú programy pre cudzincov v angličtine.
Američania s protekciou
Jiao Tong patrí medzi stovku najlepších univerzít na svete. Je známa aj tým, že tu vznikol aktuálne najslávnejší rebríček kvality vysokých škôl. Asi predsa len nebolo také jednoduché spraviť prijímacie skúšky a získať štipendium.
Prijímačky sú jedna vec a štipko druhá. Prijímačky boli, ale nie vedomostné testy. Mal som osobný pohovor a písal som motivačný list, študijný plán a esej. Ročníky po nás už predkladali aj výsledky z medzinárodného testu GMAT.
Martin Tannenberger - Shanghai Jiao Tong University - futbalové ihrisko a bežecká dráha v univerzitnom kampuse Zdroj: Archív M. Tannenbergera
Ako vyzeral osobný pohovor?
Bol cez Skype o štvrtej ráno nášho času, takže som vstával o pol štvrtej a dosť ťažko sa mi sústredilo. Pohovor bol v angličtine a pýtali sa ma najmä na predošlé štúdium. Najťažšia otázka bola asi tá, že aký je môj najobľúbenejší ekonomický model.
Bolo to také jednoduché, pretože ste prechádzali z nemeckej univerzity?
Ťažko povedať. V ročníku sme štyria Slováci, z toho jeden prišiel po skončení bakalárskeho programu zo slovenskej univerzity, ale detailne som sa s ním o prijímačkách nebavil. Viem, že na niekoho boli dosť prísni a na niekoho vôbec. Ale neviem prečo, čínska logika je pre mňa veľmi ťažko pochopiteľná.
Nevysledovali ste nejaký vzorec?
Dosť vysoký faktor bola angličtina, chcú certifikát ako TOEFL alebo IAELTS. Z IAELTS chceli najmenej 6,5 priemer a súčasne z každej témy – čítanie, počúvanie a rozprávanie priemer najmenej 6.