Väčšina britských firiem, ktoré sa zapojili do projektu štvordňového pracovného týždňa, v tomto režime dobrovoľne ďalej funguje aj rok po skončení testu. Polovica zo 61 firiem sa rozhodla si ponechať skrátený pracovný týždeň natrvalo. Firmy si pochvaľujú vyššiu produktivitu, spokojnosť zamestnancov, ale tiež atraktivitu pri nábore pracovníkov.

Najväčší projekt svojho druhu na svete v Británii fungoval šesť mesiacov, a to v druhej polovici roka 2022. Režim si doteraz ponechalo 54 firiem a organizácií, 31 z nich trvalo. Vo februári začala rovnaký model testovať škótska štátna správa. Edinburgh Londýnu odkázal, že úradníci by mali ísť súkromnému sektoru príkladom.

Časť firiem v teste dala zamestnancom možnosť pracovať štyri dni v týždni, časť ich ponechala päť dní, ale skrátila denný pracovný čas. Niektorí manažéri upozornili, že na rozdiel od zamestnancov sa opatrenie niekedy nestretlo s pochopením u klientov, ktorí sa dožadovali stretnutia v konkrétne dni.

Analýza spokojnosti firiem s projektom ukázala „skutočné a dlhodobé“ účinky. „Fyzické a duševné zdravie a rovnováha medzi pracovným a súkromným životom sú (po roku) výrazne lepšie ako po šiestich mesiacoch. Zlepšenie v oblasti vyhorenia a životnej spokojnosti sa udržalo na rovnakej úrovni,“ uviedla spoluautorka štúdie a profesorka sociológie na Boston College Juliet Schorová.

Riaditeľ Zväzu britského priemyslu Matthew Percival varuje, že štvordňový týždeň zďaleka nevyhovuje všetkým a v mnohých priemyselných odvetviach sa podľa neho neoplatí. „Ak na to firmy majú prostriedky, tak budú zvažovať, či ich vynaložia na ponuku skráteného pracovného týždňa alebo napríklad na zvýšenie miezd, príspevkov na dôchodok, platenú rodičovskú dovolenku alebo príspevky na zdravotnú starostlivosť,“ opisuje problémy priemyselníkov Percival.

Ďalšie dôležité správy

Fico maka
Neprehliadnite

Robert Fico hovorí o štvordňovom pracovnom týždni. Na ten si však treba najprv zarobiť