Manažérov pri výbere kandidátov najviac odradí životopis napísaný umelou inteligenciou. Medzi ďalšie varovné známky patria aj nedostatočné formátovanie či gramatické chyby. Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Resume Genius, ktorého sa zúčastnilo 625 personalistov z celých Spojených štátov.

Expertka na nábor zamestnancov Michelle Reisdorfová pre portál CNBC prezradila, ako spomenuté chyby znižujú šance kandidátov a ako sa im vyhnúť:

Životopisy generované umelou inteligenciou

Až 53 percent personalistov má výhrady k životopisom, ktoré obsahujú text generovaný modelmi AI. Podľa 20 percent ide o vážny problém a môže kandidáta stáť postup do ďalšieho kola. „Je mimoriadne dôležité, aby bol životopis pravdivým, autentickým odrazom zručností a skúseností, ktoré prinášate na stôl,“ dodala expertka.

Personalisti si v týchto prípadoch o kandidátovi často myslia, že mu na pozícii nezáleží, keďže písaniu životopisu nevenoval veľa času ani námahy. Nástroje umelej inteligencie by podľa Reisdorfovej mali slúžiť iba na revíziu a úpravu. Prvý návrh si kandidát musí napísať sám.

Časté striedanie zamestnania

Až 50 percent personalistov váha, či kandidáta pozvať na osobný pohovor, ak v životopise spozorujú časté striedanie zamestnania. Je ťažké sa tejto chybe vyhnúť, pretože každý rekrutér má túto hranicu nastavenú inak. Pre niektorých znamená časté striedanie zmena zamestnania každé dva roky, pre iných po menej než roku.

Reisendorfová odporúča kandidátom vysvetliť tieto kariérne rozhodnutia jednou až dvomi vetami niekde v životopise. Obšírnejší komentár by si mali nechať na osobný pohovor.

Zlé formátovanie

Zlé formátovanie, či už ide o chaotické rozloženie, použitie zvláštneho písma alebo pravopisné chyby, je ďalším varovným signálom. Najefektívnejšie sú podľa expertky jednoduché životopisy, pretože sú ľahko čitateľné. Kandidátom odporúča použiť základné písmo v čiernej farbe, nepresiahnuť jednu stranu a rozčleniť životopis do jasne definovaných sekcií, akými sú vzdelanie, pracovné skúsenosti či absolvované školenia a kurzy.

Dôležité je pred odoslaním dokumentu potenciálnemu zamestnávateľovi skontrolovať, či neobsahuje žiadne pravopisné a gramatické chyby. Kandidát tým preukáže, že má zmysel pre detail a k práci pristupuje zodpovedne. „V konečnom dôsledku chcete, aby sa personalista sústredil na vás ako kandidáta, nie na chyby v životopise,“ dodala Reisdorfová.

Ďalšie dôležité správy

Modern,Business,People,Waiting,For,Job,Interview
Neprehliadnite

Pekný oblek či životopis už nestačia. Uchádzači sa na pohovor musia pripraviť inak