Starostlivosť o pracovníkov nereflektujú len odborné články v oblasti personalistiky, ale aj daňové predpisy.

Ako ich znenie v praxi ovplyvňuje firmy a aj samotných zamestnancov, približuje v rozhovore partner spoločnosti TPA Slovensko Peter Ďanovský (P. Ď.) a payroll manažérka Mária Nosáľová Grežďová (M.N.G.).

Len minulý rok sa zmena stravného uskutočnila trikrát. Prečo by firmy a zamestnanci mali venovať pozornosť práve tohtoročnej septembrovej úprave?

M.N.G.: Každý zamestnávateľ má povinnosť zabezpečiť zamestnancovi stravovanie, ak zamestnanec v daný deň odpracoval najmenej štyri hodiny. Nie je to voliteľný benefit, ale nutnosť, pričom nová výška stravného začala pre firmy platiť od prvého septembra tohto roka.

Má zamestnávateľ aspoň možnosť vybrať si, akým spôsobom bude túto povinnosť plniť?

M.N.G.: Áno, má na výber, či bude stravu poskytovať, alebo na ňu prispievať. Ak sa rozhodne prispievať, tak forma prispievania je už voľbou zamestnanca. Môže sa rozhodnúť medzi stravovacou poukážkou, napríklad aj v elektronickej forme, teda kartou alebo finančným príspevkom, pričom má právo zmeniť preferenciu raz za dvanásť mesiacov. Zaujímavosťou je, že vyplácanie finančného príspevku je najmladším spôsobom poskytovania stravného. Pribudol iba v roku 2021.

Firmy asi nie sú z plnenia tejto povinnosti nadšené.

M.N.G.: Zamestnávateľov neteší povinnosť poskytovať stravné tak, aby mal zamestnanec už v deň nástupu k dispozícii príspevok na stravu alebo stravnú poukážku. V praxi to znamená, že posielate peniaze, či nabíjate stravnú kartu niekomu, kto ešte nenastúpil, respektíve nastúpil pred pár minútami. Dá sa to vyriešiť rôznymi spôsobmi, no ani jeden z nich nie je ideálny.

Zamestnancov asi mätie, že pri téme stravných lístkov zaznievajú informácie o stravnom počas pracovnej cesty, aj keď nikam necestujú. Prečo je to tak?

M.N.G.: Dôvodom je, že suma denného stravného je pevne naviazaná na stravné pri pracovnej ceste. Konkrétne, od hodnoty takzvaných diét, teda stravného pri tuzemskej pracovnej ceste sa odvíja minimálna hodnota stravovacej poukážky. Stravné pri tuzemskej pracovnej ceste sa zase zvyšuje z dôvodu zvyšovania cien jedál a nápojov.

Aké zmeny so sebou prináša nová regulácia trhu s kryptomenami?

Ministerstvo financií SR predložilo vládny návrh zákona o niektorých povinnostiach a oprávneniach v oblasti kryptoaktív. Tento návrh predstavuje implementáciu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) o trhoch s kryptoaktívami, takzvané nariadenie MiCA, ktoré tvorí harmonizovaný rámec pre trhy s kryptoaktívami. Z nariadenia vyplýva, že poskytovatelia služieb v oblasti kryptoaktív budú po novom licencovanými subjektmi, ktoré budú pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Zmeny, ktoré sa navrhujú:

  • pojem virtuálna mena sa nahrádza širším pojmom kryptoaktívum, pričom sa zmena týka Zákona o účtovníctve a Zákona o dani z príjmov,
  • v Zákone o účtovníctve sa taktiež zavádza nový pojem tokeny elektronických peňazí, respektíve stablecoiny, ktorých účelom je zachovávať stabilnú hodnotu naviazaním na hodnotu jednej oficiálnej meny

Zmeny v daňovej a účtovnej legislatíve sa navrhujú s účinnosťou od 1.1.2025.

Prameň: TPA Slovensko

Ako toto reťazenie funguje?

M.N.G.: Výška stravného pri pracovnej ceste v trvaní od päť do dvanásť hodín je od prvého septembra 2024 na sume 8,30 eura na deň. Sedemdesiatpäť percent z tejto sumy predstavuje hodnotu stravovacej poukážky, teda 6,23 eura na deň. Zamestnanec túto hodnotu dostane, ak si vyberie formu stravného gastrolístka alebo kartu. Hodnota stravovacej poukážky je vtedy zložená z príspevku zamestnávateľa, príspevku zamestnanca a často aj príspevku zo Sociálneho fondu. Tu vstupuje ďalšie povinné percento, konkrétne 55 percent zo sumy 6,23 eura. To je minimálna suma, ktorú z hodnoty gastrolístka musí hradiť zamestnávateľ, pričom od prvého septembra to bude 3,43 eura. Ak zamestnávateľ chce, môže hradiť celú sumu poukážky, bez nutnosti zamestnanca prispievať si. Vtedy však narazí na ďalšie číslo, teda na maximálny zákonný príspevok zamestnávateľa vo výške 4,57 eura. Nad túto sumu síce zamestnávateľ prispievať môže, no náklady nad 4,57 eura si nebude môcť uplatniť ako daňovo uznateľné.

Čo ak si zamestnanec vyberie formu finančného príspevku na účet?

M.N.G.: V takom prípade bude denne dostávať od zamestnávateľa minimálne 3,43 eura. Zamestnávateľ musí prispievať zamestnancom rovnakou sumou na stravovaciu poukážku aj v hotovosti, bez ohľadu na výšku príspevku. Taktiež by mal načasovať poskytovanie príspevkov tak, aby zamestnanci dostali prostriedky naraz, bez ohľadu na formu poskytovania.

Pribudli zamestnancom práva aj v iných oblastiach?

P. Ď.: Určite treba spomenúť novelu Zákonníka práce, ktorá je účinná od prvého augusta tohto roka. Vďaka nej totiž došlo k rozšíreniu spoluzodpovednosti subjektov za vyplatenie miezd zamestnancom v subdodávateľských reťazcoch, teda takzvanej subdodávateľskej zodpovednosti. V praxi to znamená, že vyslaný zamestnanec si z dôvodu poskytovania služieb na území Slovenskej republiky môže uplatniť právo na vyplatenie mzdy voči dodávateľovi služieb, ktorého subdodávateľ je jeho zamestnávateľ, a to nielen v rámci cezhraničného poskytovania služieb, ale po novom aj v rámci vnútroštátneho poskytovania služieb.

Kedy si môže zamestnanec tento nárok uplatniť?

P. Ď.: Ide o prípady poskytovania služieb týkajúcich sa stavebných prác, najmä služieb v súvislosti s výstavbou, opravami, údržbou, prestavbou alebo demoláciou budov. V prípade iných činností vykonávaných v rámci subdodávateľského vzťahu nie je možné si tento nárok uplatniť. Pracovník by nemal zabudnúť ani na to, že má na uplatnenie tohto nároku lehotu šesť mesiacov odo dňa splatnosti mzdy, pričom si ho má uplatniť formou písomnej žiadosti.

S akou veľkou mzdou môže zamestnanec rátať?

P. Ď.: Tu treba upozorniť, že má právo na vyplatenie mzdy iba v rozsahu minimálnej mzdy platnej v čase výkonu práce, a to za každú hodinu výkonu práce, najviac však do rozdielu medzi sumou minimálnej mzdy a mzdou poskytnutou subdodávateľom za výkon tejto práce. Dodávateľ služby je povinný vyplatiť zamestnancovi náhradu zníženú o zrážky zo mzdy, ktoré by vykonal subdodávateľ, do 30 dní odo dňa uplatnenia práva na vyplatenie mzdy.

Môžu firmy nárok zamestnanca odmietnuť?

P. Ď.: Dodávateľ služby môže žiadosť zamestnanca zamietnuť, ak preukáže, že pri výbere subdodávateľa nemohol predvídať, že subdodávateľ nebude svojim zamestnancom vyplácať mzdu. Zamestnanec, subdodávateľ a dodávateľ služby sú povinní byť súčinní.

Zákon o dorovnávacej dani čaká novelizácia

Ministerstvo financií SR predložilo návrh novely zákona č. 507/2023 Z.z. o dorovnávacej dani na zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín.

Navrhnutá novelizácia zákona vznikla z dôvodu potreby preniesť do slovenskej legislatívy administratívne usmernenia ku globálnym modelovým pravidlám proti narúšaniu základu dane, ktoré boli prijaté Inkluzívnym rámcom OECD/G20.

Zmeny navrhnuté v zákone sú prevažne technické a majú doplnkový charakter k už existujúcim ustanoveniam. Zmeny zahŕňajú:

  • spresnenia a doplnenia v rámci výpočtu oprávneného príjmu alebo oprávnenej straty základného subjektu a výpočtu sumy upravených zahrnutých daní,
  • spresnenie zavedených definícií,
  • doplnenie pravidiel pre výpočet sumy vylúčených príjmov na základe ekonomickej podstaty,
  • zavedenie zjednodušených výpočtov pre nevýznamné subjekty.

Účinnosť novely zákona sa navrhuje k 31.12.2024.

Prameň: TPA Slovakia

Na čo sa budúci roku môžu ešte zamestnanci tešiť?

P. Ď.: Od prvého januára 2025 budú môcť preniesť rekreačný poukaz na svojich rodičov. Firmy by mohlo zaujímať, že ak budú splnené všetky náležitosti v zmysle Zákonníka práce, tak príjem zamestnanca vo forme rekreačného poukazu pre svojho rodiča bude aj v tomto prípade oslobodeným príjmom od dane z príjmov. Tak isto náklady spojené s poskytnutím tohto rekreačného poukazu budú pre zamestnávateľa naďalej daňovým výdavkom.

Keď sme už pri daňových povinnostiach firiem, aké novinky môžu budúci rok čakať?

P. Ď.: Ministerstvo dopravy zverejnilo návrh novely zákona o dani z motorových vozidiel v rámci novely zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Snaží sa tak znížiť zdanenie nákladných vozidiel nad dvanásť ton, ktoré sú používané na podnikanie, na úroveň minimálnych sadzieb stanovených v prílohe smernice Európskeho parlamentu a Rady o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. Ročná sadzba dane sa bude po novom odvíjať aj od druhu karosérie a typu pruženia hnacej nápravy. Dôvodom tejto zmeny je najmä snaha štátu kompenzovať autodopravcom náklady na výmenu tachografov. Okrem toho tiež dochádza k zjednoteniu úpravy sadzby dane podľa veku vozidla pre všetky typy vozidiel s hmotnosťou do 3,5 tony a aj nad 3,5 tony.

Aj tieto zmeny začnú platiť od prvého januára budúceho roka?

P. Ď.: Áno, pričom nové zmeny by sa mali prvýkrát použiť pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2025. Navrhuje sa však, aby preddavky splatné počas zdaňovacieho obdobia roku 2025 daňovníci vypočítali a odviedli už v novej výške.

Peter Ďanovský, TPA Slovakia
Zdroj: TPA Slovakia
Peter Ďanovský

Partner TPA pre daňové poradenstvo. V oblasti daní, účtovníctva a podnikateľského poradenstva pre medzinárodných klientov činných vo výrobe, v obchode, nehnuteľnostiach a finančných službách pôsobí už viac ako 20 rokov. V roku 2001 získal licenciu daňového poradcu a je členom Slovenskej komory daňových poradcov. Publikuje a prednáša na témy vybraných daňových oblastí.

Mária Nosáľová Grežďová, TPA Slovakia
Zdroj: TPA Slovakia
Mária Nosáľová Grežďová

Mzdová manažérka a profesionálna certifikovaná integratívna koučka sa v spoločnosti TPA Slovakia venuje predovšetkým HR poradenstvu. Klientom pomáha aj v oblasti nastavovania HR a mzdových procesov a politiky odmeňovania a odovzdáva im tak bohaté skúsenosti, ktoré získala počas dlhoročného pôsobenia v niekoľkých úspešných firmách. Medzi oblasti jej špecializácie patria služby, telekomukácie a IT, centrá zdieľaných služieb a verejná správa.

 

 

Buďte vždy v obraze s pravidelnými aktualitami z oblasti daní, auditu a účtovníctva. Viac v Novinkách TPA.

Vypočujte si najnovší podcast partnera a audítora spoločnosti TPA Slovensko Ivana Paule a jeho hostí na tému prínosov športu v pracovnej kultúre firmy. Staršie podcasty nájdete TU.

We Know How: Tento článok vznikol v spolupráci s komerčným partnerom.

Ďalšie dôležité správy