Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) počúva počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym prezidentom 
Emmanuelom Macronom po ich stretnutí v Moskve 7. februára 2022.
Zdroj: Thibault Camus
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) počúva počas spoločnej tlačovej konferencie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom po ich stretnutí v Moskve 7. februára 2022.

2. Telefonáty s V. Putinom

Azda v každej krajine sveta sa predvolebná kampaň nesie v atmosfére populistických sľubov a mediálnych hier. Určite si to uvedomuje aj 44-ročný uchádzač o znovuzvolenie vo Francúzsku, ktorý to v posledných týždňoch hrá na dve strany. E. Macron sa v duchu gaulistickej tradície pokúša umiestniť Francúzsko do pozície tretej mediátorskej sily, ktorá bude rešpektovaná Kyjevom aj Moskvou zároveň.

Tieto snahy ho na začiatku februára priviedli k bránam Kremľa a následne k častým telefonickým rozhovorom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Elyzejský palác neštandardnú aktivitu zdôvodňuje tlmočením európskeho stanoviska a snahou o udržanie diplomatických kontaktov s Moskvou. Na jazyk však prichádza aj iná hypotéza – predvolebný kalkul.

Nie je možné vylúčiť, že E. Macron sa pokúša o získanie politických bodov cez vyjednanie nevýhodného prímeria pre Ukrajinu. Podobný ťah mal miesto v auguste v roku 2008, keď vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sprostredkoval prímerie medzi Gruzínskom a Ruskom počas vojny v Južnom Osetsku. Ten istý prezident pritom vystúpil v Bukurešti proti gruzínskym ambíciam členstva v NATO len niekoľko mesiacov pred vypuknutím konfliktu.

Nie div, že pozícia francúzskeho prezidenta sa stretla s vlnou kritiky – predovšetkým zo stredovýchodnej Európy.

Pán prezident Macron, koľkokrát ste už rokovali s Putinom a čo ste dosiahli?" - opýtal sa na tlačovej konferencii poľský premiér Mateusz Morawiecki. „So zločincami sa nemá vyjednávať, treba s nimi bojovať. Rokovali by ste aj s Hitlerom, Stalinom či Pol Potom?" - pokračoval. Na reakciu Elyzejského paláca nebolo potrebné dlho čakať.

Francúzsky prezident na komentáre Varšavy reagoval v piatkovom rozhovore pre denník Le Parisien slovami, že M. Morawiecki je „extrémny pravicový antisemita, ktorý zakazuje LGBT komunitu". Diplomatická prestrelka vyvrcholila predvolaním francúzskeho veľvyslanca vo Varšave „na diplomatický koberček”.

Konzervatívnej vláde hnutia poľskej strany Právo a Spravodlivosť je možné vytknúť viacero nedostatkov a sporných rozhodnutí, ale na rozdiel od francúzskeho prezidenta si za posledné roky dokázala udržať konzistenciu v otázke Ruska. Poľsko v súčasnosti patrí k najvýznamnejším vojenským a humanitárnym spojencom Ukrajiny a samotný Kyjev vníma Varšavu ako kľúčovú časť navrhovaného systému povojnových bezpečnostných garancií.

Zatiaľ čo E. Macron strávil popoludnia telefonátmi s ruským kolegom, premiéri Poľska, Česka a Slovinska navštívili Kyjev a stali sa vzorom pre ďalších lídrov, vrátane premiéra Eduarda Hegera.

PK 35 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel Macron odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie po summite Severoatlantickej aliancie NATO a stretnutí G7 v sídle NATO v Bruseli vo štvrtok 24. marca 2022. Macron verí, že Čína neurobí nič, čo by mohlo eskalovať konflikt na Ukrajine, a naopak, urobí všetko pre jeho ukončenie. FOTO TASR/AP

French President Emmanuel Macron speaks during a media conference, after an extraordinary NATO summit and Group of Seven meeting, at NATO headquarter
Neprehliadnite

Ukrajincom hory sľubujú, doma sa z preferencií radujú. Potrebujeme novú stredoeurópsku alianciu