Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) a predseda Európskej rady Charles Michel (druhý sprava) počas summitu EÚ na zámku Versailles.
Zdroj: Ludovic Marin
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (uprostred) a predseda Európskej rady Charles Michel (druhý sprava) počas summitu EÚ na zámku Versailles.

3. Členstvo Ukrajiny v EÚ

V neposlednom rade úprimnosť francúzskej podpory spochybňuje postoj Paríža v otázke možného členstva Ukrajiny v EÚ. Na rozdiel od krajín stredovýchodnej Európy (vrátane Slovenska), ktoré od začiatku vojny vyžadujú špeciálnu urýchlenú procedúru pre naplnenie ukrajinských ambícii, Francúzsko sa k týmto žiadostiam postavilo skepticky. Politické vedenie krajiny tým zároveň predviedlo mentálne salto.

Najlepšie to vystihuje versaillský zjazd európskych lídrov zo začiatku marca. „Mohli by sme prijať výnimočné opatrenia pre krajinu, ktorá je vo vojne bez rešpektovania kritérií? Odpoveď je nie," vyjadril sa E. Macron. Nebol pritom jediný.

V podobnom duchu sa vyjadril aj holandský premiér Mark Rutte, ktorý spochybnil možnosť urýchlenej procedúry. „Chcem sa zamerať na to, čo môžeme urobiť pre Volodymyra Zelenského dnes večer, zajtra, vstup Ukrajiny do EÚ je niečo dlhodobé, ak vôbec," cynicky dodal.

Debata o členstve Ukrajiny v EÚ je pritom plne opodstatnená. Skeptici z radov západoeurópskych krajín totiž poskytujú viaceré podnetné argumenty. Pokrytectvo E. Macrona však spočíva v iniciatíve, ktorú počas vojny aktívne propaguje. „Nemôžeme sa spoliehať na iných, aby nás bránili, či už na súši, na mori, pod morom, vo vzduchu, vo vesmíre alebo v kyberpriestore. V tomto smere musí naša európska obrana urobiť nový krok vpred,” vyhlásil na začiatku marca.

Téma európskej vojenskej spolupráce je pritom úplne legitímna a v posledných týždňoch bezpochyby nabrala na význame. Najmä východné krídlo Severoatlantickej aliancie je do veľkej miery závislé od odstrašujúcich účinkov vojenskej prítomnosti amerických vojsk. Je preto logické, aby sme sa v Európe zamýšľali nad otázkou, ako dosiahnuť adekvátne operačné schopnosti na vlastnú päsť.

E. Macron ale na to ide z úplne nevhodného uhľa pohľadu. Odopiera Ukrajine právo zaradiť sa do bloku moderných európskych krajín, no zároveň využíva ruskú agresiu ako argument pre vytvorenie európskej armády. Pri otázke rusko-ukrajinského konfliktu sa totiž vyhol podstate (ruský revizionizmus) a hneď preskočil do presadzovania projektu, z ktorého by profitoval nielen on, ale aj francúzsky zbrojarský priemysel.

Jednoducho zhrnuté: taký francúzsky Peter Pellegrini.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Moskve v utorok 1. februára 2022. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin gestures while speaking to the media during a joint news conference with Hungary's Prime Minister Viktor Orban following their talks in the Kremlin in Moscow, Russia, Tuesday, Feb. 1, 2022. Putin says the U.S. and its allies have ignored Russia's top security demands. In his first
Neprehliadnite

Stredná Európa je ihriskom veľmocí. V4 sa nedokáže zjednotiť, stratia na tom všetci