1. Francúzsky biznis a sankcie
Vpád ruských vojsk na Ukrajinu spustil tektonické posuny nielen vo svete diplomacie, ale aj biznisu. Viec než 600 relevantných zahraničných hráčov sa počas posledných týždňov rozhodlo pre úplne stiahnutie, prípadne dočasné pozastavenie operácií v Rusku. Niektoré sa pre tento razantný krok rozhodli pre prijatie sankcií, iné v obave pred spotrebiteľským a politickým bojkotom.
Jasnou výnimkou je postoj Paríža. Už na začiatku marca francúzsky prezident počas stretnutia s vedením najvýznamnejších spoločností, ktoré pôsobia na ruskom trhu, vyzval na ostražitosť a nerobenie náhlych rozhodnutí vo vzťahu k Rusku. Odhaduje sa, že francúzske ekonomické aktivity v Rusku zodpovedajú viac než 160-tisíc pracovným miestam. Práve výška uvedeného čísla je prezentovaná ako morálna dilema a hlavná príčina zotrvania francúzskych spoločností v krajine.
Napriek výzvam ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, protestom v samotnom Francúzsku a spotrebiteľským bojkotom v Poľsku, nič nenaznačuje tomu, že v najbližších dňoch dôjde k významnejším zmenám. Paríž svoju politiku háji tvrdením, že pôsobenie spoločností v Rusku nie je v rozpore s platným sankčným režimom.
Postoj E. Macrona k protiruským sankciám je kapitola sama o sebe. Zdá sa, že intenzita rétoriky francúzskeho prezidenta je priamo úmerná s úrovňou informovanosti francúzskej verejnosti o rozsahu zločinov spáchaných ruskou stranou. Vrcholným prejavom mentálnej gymnastiky môže byť reakcia Paríža na masaker civilného obyvateľstva v ukrajinskom meste Buča.
Francúzsky prezident sa na začiatku tohto týždňa nechal počuť, že okolnosti si vyžadujú zavedenie sankcií na dovoz ruského uhlia a ropy. Samozrejme ide o úplne legitímny názor, no v takom prípade by sa patrilo začať od pochybných aktivít francúzskeho biznisu. V kombinácii so zanedbateľným podielom ruských dodávok na chod francúzskej energetiky sa slová E. Macrona môžu javiť ako typický prejav predvolebného populizmu a snaha o politické zneužitie smrti ukrajinských občanov.
Významné francúzske firmy, ktoré naďalej pôsobia v Rusku:
- Auchan (potravinárstvo)
- L'Occitane (kozmetika)
- Leroy Merlin (stavebniny)
- Société Générale (bankovníctvo)
- Eutelsat (telekomunikácie)
- Engie (energetika)
- Lacoste (textil)
- Orano (energetika)
- Veolia (vodohospodárstvo)