Prepúšťanie zamestnancov zvykneme čítať ako negatívny signál, že sa danej firme nedarí. Investori to však čítajú často opačne, čo vidíme najmä v posledných dvanástich mesiacoch. Väčšina oznámení veľkých firiem o prepúšťaní zamestnancov sa premietla do pozitívnej reakcii v podobe rastu ceny akcií. Tento scenár sa opäť zopakoval a týkal sa známej spoločnosti Zoom, ktorá výrazne narástla počas pandémie.

Zoom prepustí 1 300 zamestnancov

Zoom hovorí, že plánuje prepustiť do 1 300 zamestnancov, čo by zodpovedalo 15 percentám zo všetkých ľudí pracujúcich pre túto značku. Reakcia na seba nedala dlho čakať a akcie firmy Zoom narástli o 10 percent. Situácia opäť potvrdila trend: akcie technologických firiem sa dostali pod tlak najneskôr od zverejnenia výsledkov za 4. kvartál 2022, ktoré prezrádzali nastupujúcu recesiu. A akonáhle prišla správa o prepúšťaní a ďalších opatreniach na zvýšenie efektivity, trhy reagovali rastom akcií.

Zoom je ešte viac ako iné technologické firmy obeťou svojho úspechu počas pandémie. V období, kedy sa zamestnanci firiem potrebovali rozprávať na diaľku, zaznamenal Zoom extrémny rozmach, následne prišiel logický (a strmý) pokles. Jeho problémom je neistota smerom do budúcnosti.

Najbližšie finančné výsledky – konkrétne za štvrtý štvrťrok 2022 – by mala firma zverejniť 27. februára. Nebude to pravdepodobne „žiadna sláva“, avšak investori sa pozerajú dopredu a ich optimizmus vychádza z predpokladu, že znižovanie počtu zamestnancov by malo pomôcť zvýšiť zisky.

Výkonnosť akcií spoločnosti Zoom za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Zoom za posledných 5 rokov

Technologické firmy plošne prepúšťajú

Zoom nie je zďaleka prvá a nebude ani posledná firma ohlasujúca prepúšťanie. Kto by sa chcel pri investičných nákupoch orientovať podľa tohto faktoru a odhadovať, ktoré akcie by mohli do budúcnosti rásť, narazí na dlhý zoznam firiem.

Sú to primárne technologické firmy, ktoré sa v spomaľujúcej ekonomike pustili do „sekania“ miest. Napríklad firma Alphabet zruší 12 000 pracovných miest, Meta Platforms zredukuje stav zamestnancov o 11 000 a podobným smerom postupujú aj firmy ako Microsoft, Intel, Lyft, Salesforce a ďalšími.

Bude redukcia personálnych nákladov stačiť?

Na svoje náklady sa však pozerajú aj banky. Goldman Sachs, jedna z najväčších globálnych finančných inštitúcií so širokou škálou služieb v oblasti investičného bankovníctva, cenných papierov, správy investícií a retailu, už ohlásila prepúšťanie. Konkrétne by sa počet jej zamestnancov mal znížiť o približne 3 000. Ďalšia veľká investičná banka Morgan Stanley prepustí 1 600 zamestnancov.

Rok 2023 – alebo minimálne jeho úvod – bude obdobím znižovania nákladov v snahe vyrovnať sa so slabnúcim trhom. Tento krok hovorí v prospech investorov. Akcie by tak v nasledujúcom polroku mohli zvýšiť hodnotu aspoň o pár percent. To je jednak signál pre silnejší budúci rast firiem, jednak rast cien akcií pomáha návratu býčieho sentimentu. Je však otvorenou otázkou, či redukovanie nákladov bude technologickým spoločnostiam stačiť na zlepšenie hospodárskych výsledkov, ktoré jediné môžu dlhodobo podporiť rast akcií.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Peter Svoreň

Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík.  Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch