8. Platforma digitálnych práv založená na NFT naruší Spotify
V skratke: Hudobníci sú pripravení na zmenu, pretože v súčasnom modeli streamovania hudby si vydavateľstvá a streamovacie platformy nechávajú 75 – 95 percent príjmov. V roku 2022 pomôže muzikantom nová technológia založená na blockchaine získať späť ich spravodlivý podiel na príjmoch odvetvia.
Zatiaľ čo prvé dni NFT vyzerali chaoticky a nebezpečne pre kupujúcich aktív, vyhliadky pre technológiu NFT sú jasné. Platforma založená na NFT nielenže ponúka nový spôsob overenia vlastníckych práv, ale aj spôsob distribúcie práv bez sprostredkovateľov, t. j. úplne decentralizovaný systém, ktorý eliminuje potrebu centralizovanej platformy.
Použitie NFT sa v ďalšom kroku ukáže ako obzvlášť presvedčivý pre technológie na generovanie obsahu v hudobnom priemysle. Hudobníci trpia nespravodlivým zaobchádzaním na súčasných streamovacích platformách, ako sú Spotify a Apple Music. Tieto služby totiž nerozdeľujú poplatky od jednotlivých predplatiteľov podľa toho, akú hudbu daný predplatiteľ skutočne počúva. Všetky výnosy z poplatkov za predplatné sa najskôr zhromažďujú a rozdeľujú na základe podielu každého interpreta na celkových streamoch. Okrem toho si platformy nechávajú výrazný podiel, čo spolu s ostatnými poplatkami pre účastníkov v reťazci môže dosiahnuť až 75 percent, alebo aj viac.
V roku 2022 sa ujme služba založená na NFT a začne ponúkať hudbu od významných umelcov – možno takých ako Katy Perry, The Chainsmokers a Jason Derulo, ktorí nedávno podporili snahu o vytvorenie novej streamovacej platformy založenej na blockchaine. Známi umelci začnú sťahovať svoju hudbu z dnes už „tradičných“ streamovacích platforiem, ktoré sa zrazu ocitnú v smrteľnom ohrození. Investori uvidia možnosti aj v oblasti podcastov, filmov a iných foriem digitalizovateľného obsahu.
Dopad na trh: investori si uvedomia, že budúcnosť Spotify je temná a jej akcie klesnú v roku 2022 o 33 percent.