7. India sa stane nehlasujúcim členom Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC)

V skratke: Svetové geopolitické aliancie sa drasticky preskupia, pretože máme na krku škaredý mix novej deglobalizačnej geopolitiky a oveľa vyšších cien energií.

KK36 Gauhátí - Na snímke indický umelec pracuje na soche bohyne Durgy určenej na predaj na oslavy pred hinduistickým sviatkom Durga Púdža v Gauhátí 1. októbra 2021. FOTO TASR/AP
An Indian artisan works on an idol of Hindu goddess Durga ahead of Durga Puja festival in Gauhati, India, Friday, Oct. 1, 2021. (AP Photo/Anupam Nath)
Zdroj: Anupam Nath

Krajiny závislé na dovoze väčšiny svojich energetických vstupov sa budú musieť v rýchlo sa deglobalizujúcom svete preorientovať svoje  strategické spojenectvá a zabezpečiť si dlhodobé dodávky energií. Jedna z aliancií by mohla zahŕňať aj Indiu s jej silným technologickým sektorom. Tá sa pripojí k Rade pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) ako nehlasujúci člen, alebo v podobe akejsi zóny voľného obchodu. Táto aliancia zníži energetickú neistotu Indie.

Medziregionálne obchodné zóny zabezpečia pre Indiu výrobu a investície „bližšie k domu“ v kombinácii s bezpečím spoľahlivých dodávok a pre GCC spoľahlivý cieľový trh. Táto aliancia pomôže členom položiť základy pre plánovanie ich budúcnosti mimo ropy a zemného plynu. India si tak urýchli rozvoj prostredníctvom obrovských nových investícií do infraštruktúry a zlepšenia poľnohospodárskej produktivity spolu s dovozom fosílnych palív, čím vydláždi cestu k post- uhlíkovej budúcnosti.

Dopad na trh: Indická rupia sa ukáže oveľa odolnejšia ako jej partnerské meny. Temperamentný indický akciový trh sa začiatkom roka 2022 skoriguje s ostatnými akciovými trhmi, ale v porovnaní s minimami v rámci roka ukáže silný výkon.