9. Nová hypersonická technológia poženie vpred vesmírne preteky a prinesie ďalšiu studenú vojnu
V skratke: Najnovšie testy hypersonických rakiet vyvolávajú rastúci pocit neistoty, nakoľko konvenčné a dokonca aj jadrové zbrane sú v porovnaní s touto technológiou zastaralé. V roku 2022 sa medzi dominantnými armádami rozbehnú masívne preteky v hypersonickom zbrojení, pretože žiadna krajina nechce zostať pozadu.
V roku 2022 bude z priorít financovania jasné, že jadrom prehlbujúcej sa rivality medzi USA a Čínou v ekonomickej a vojenskej oblasti budú hypersonika a vesmír . Pripoja sa aj ďalšie veľké mocnosti s vyspelou vojenskou technológiou, vrátane Ruska, Indie, Izraela a EÚ.
Hypersonické schopnosti budú prelomovou hrozbu pre dlhotrvajúci vojenský strategický status quo. Táto technológia prinesie nové asymetrické obranné aj útočné možnosti, ktoré narušia dva základné piliere vojenskej stratégie posledných desaťročí. Prvým bude ich ničivá obranná schopnosť voči konvenčným raketám s dlhým doletom a tiež najvyspelejším námorným silám, nakoľko môžu byť nasadené do boja v ktoromkoľvek kúte zemegule bez potreby doplnenia paliva. Hypersonické zbrane zmenia aj minulú logiku, na ktorej bola postavená studená vojna.
Dopad na trh: Na jednej strane to bude znamenať masívne financovanie spoločností ako Raytheon, ktoré vyvíjajú hypersonickú technológiu s možnosťami presahu do vesmíru. Na strane druhej to prinesie menej peňazí pre spoločnosti, ktoré vyrábajú drahý konvenčný vojenský hardvér.