V podnikaní vždy chýbajú buď zákazníci, alebo zamestnanci. Ak máte dostatok zamestnancov, tak to znamená, že by ste radi mali viac zákaziek, či zákazníkov. Ak máte dostatok zákazníkov, radi by ste mali viac zamestnancov, aby ste všetky zákazky riadne a včas vedeli vybaviť.

Momentálne je nedostatok zamestnancov, inými slovami dostatok voľných pracovných miest, a to je lepšie, ako keby ich bol nedostatok. Pre štátny rozpočet určite a pre životnú úroveň ľudí tiež.

Avšak, zamestnávatelia nariekajú, že nemajú dostatok zamestnancov. To sa rieši pracovnými povoleniami pre cudzincov, no existujú aj lepšie spôsoby, ako zvýšiť disponibilnú pracovnú silu:

  1. V okrese, v ktorom je väčšia ponuka voľných pracovných miest ako počet ľudí hľadajúcich prácu (obidve veličiny má Úrad práce), prestať dočasne vyplácať sociálnu podporu.

  2. Skrátiť materskú z troch na dva roky, zároveň zvýšiť o polovicu rodičovský príspevok (a naviazať ho na predošlý príjem matky). Štát to bude stáť rovnako, no matky budú o rok dlhšie pracovať.

  3. Oslobodiť pracujúcich dôchodcov od platenia dôchodkových odvodov. Ono je to samo o sebe nezmysel, aby dôchodca platil odvod na starobné poistenie, ak už mu raz bol dôchodok priznaný. Takéto oslobodenie by rázne zvýšilo počet pracujúcich dôchodcov.

  4. Naviazať vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia. Ak žijú ľudia čoraz dlhšie, ak rastie priemerný vek dožitia, prečo by nemali aj dlhšie pracovať? Samozrejme, vôbec to nemusí byť fyzicky či psychicky náročná práca, ktorú niekto vykonával celý život.

  5. Zrušiť slabé vysoké školy a prestať financovať fakulty, ktoré spoločnosť nepotrebuje. K tomuto sa už napísalo veľa, treba s tým začať. Jednoducho, máme priveľa študentov, najslabší dnešní študenti sú slabší ako lepší stredoškoláci. Potom sa často nevedia uplatniť a jazdia na Uberi. Radšej nech tie peniaze štát ušetrí.

  6. Zrušiť zopár zbytočných úradov. Napríklad, štát určite nemusí v čase Profesia.sk sprostredkúvať prácu. Kto pracovať chce, prácu si nájde aj bez úradu práce.

Iste, nie sú to ľúbivé návrhy, ale fungovali by. Jednak by vzrástla disponibilná pracovná sila a po druhé by rástla životná úroveň obyvateľstva. Lebo, ako sa už stáročia spoľahlivo vie, bez práce nie sú koláče.

Richard Sulík

Slovenský ekonóm, politik, bývalý europoslanec a bývalý minister hospodárstva Slovenskej republiky

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora