Napriek tomu, že náš právny poriadok patrí medzi lepšie, na krízu s rozsahom tej aktuálnej, najmä pokiaľ ide o pracovnoprávnu agendu, nepamätal. Vedúci advokát a partner Miloš Kvasňovský z advokátskej kancelárie Kvasňovský & Partners | Advokáti pre TREND hovorí, ako by sa malo vyvíjať pracovné právo, čo by v čase koronakrízy pomohlo firmám aj zamestnancom, na čo si treba dať pozor pri zavedení kurzarbeitu aj o tom, aké pracovno-právne spory riešila jeho kancelária najčastejšie v minulosti a ako je to dnes.

Ako sa bude vyvíjať pracovný trh zo stránky flexibilných foriem zamestnávania?

Koronakríza prišla počas zmeny vlád. Pracovný trh by sa mal teda vyvíjať v súlade s cieľmi novej vlády, ktoré sú založené na flexibilite Zákonníka práce a pracovnoprávnej legislatívy. Vysoko oceňujem, že kabinet sa zaviazal pripraviť legislatívu po konzultácii so sociálnymi partnermi. Ak sa pozrieme na novely Zákonníka práce prijaté v skrátených legislatívnych konaniach, ktoré majú reagovať na vzniknutú situáciu, možno očakávať, že flexibilita v kontexte zlepšenia podnikateľského prostredia by mohla znamenať aj postupné vyrovnávanie postavenia zamestnávateľa oproti zamestnancovi, čím sa podľa mňa zvýši význam zástupcov zamestnancov.

Pracovné právo obsahovalo už pred koronakrízou možnosti, ako postupovať v čase krízy – nariadenie dovolenky či flexibilné pracovné konto. Ako často tieto nástroje firmy individuálne využívali, možno zneužívali?

Zamestnávatelia často využívali možnosť nariadiť celozávodnú dovolenku alebo čerpať náhradné voľno za nadčasy a prácu vo sviatok. Zamestnávatelia, u ktorých pôsobili zástupcovia zamestnancov, mohli využívať konto pracovného času podľa dohodnutých podmienok, čo im umožňovalo meniť rozvrh zmien okamžite, bez dodržania zákonnej týždňovej lehoty na oznámenie rozvrhu. Pretože pracovnoprávny vzťah sa v týchto ohľadoch vyznačuje značnou mierou nadriadenosti zamestnávateľa, nie je možné vylúčiť, že došlo aj k zneužívaniu týchto nástrojov. Aj toto prináša pracovnoprávna prax. Neospravedlňujem to, ale treba povedať, že ak by flexibilita práva bola realitou už v minulosti pre všetkých zamestnávateľov, bez ohľadu na pôsobenie či nepôsobenie zástupcov zamestnancov, porušení zákona by bolo menej.

Pracovný čas
Neprehliadnite

Pracovný čas a úväzky sa stávajú flexibilnejšími. Ako funguje Orange, Kaufland či Swiss Re?

Pomoc, ktorá nepokryla odvody

Bolo slovenské právo pripravené na krízu takéhoto rozsahu?

Náš právny poriadok patrí medzi tie lepšie. Koronakríza však zaskočila všetky spoločenské oblasti a neobišla ani právne prostredie. Slovenský právny poriadok pozná pojem okolností vyššej moci, ten však používa najmä v kontexte vylúčenia zodpovednosti za škodu. Okolnosti vyššej moci sú rozhodujúce pri výške náhrady mzdy za prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Slovenský právny poriadok na krízu tohto rozsahu nepamätal, čoho dôkazom je prijatie viacerých noviel zákonov. O nepripravenosti svedčí aj to, že právny poriadok síce pozná príspevok na podporu udržania pracovných miest, ale jeho použitie by bolo v súčasnej situácii absolútne vylúčené.

Balíček pomoci stojí najmä na príspevkoch na mzdy či odkladoch poistných úhrad. Je to dostatočná pomoc? Čo by ste podporili vy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa