Vláda oznámila predĺženie pomoci podnikom, ktoré postihla koronakríza, a zároveň avizovala trvalý kurzarbeit od roku 2022. O štátne dávky pre zamestnancov sa budú môcť firmy uchádzať v čase sektorových kríz, pandémií či prírodných katastrof.
Kurzarbeit nie je jediný nástroj, ktorý firmám umožňuje nastaviť pracovnoprávne vzťahy tak, aby nemuseli prepúšťať. Koronakríza poukázala aj na iné možnosti flexibilného nastavenia pracovného času.
Rôzne formy zamestnávania majú viaceré firmy integrované vo svojich štruktúrach už dávno. Prirodzene, dôvody treba hľadať inde. Firmy takto reagovali najmä na trendy v starostlivosti o ľudí, ktoré zdôrazňujú potrebu rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom.
Medzi bežné formy flexibilného zamestnávania patrí práca na skrátený pracovný úväzok. Ten môže byť po dohode nastavený aj ako pracovný čas, ktorý je prispôsobený potrebám konkrétneho človeka, alebo môže s určitými obmedzeniami prebiehať počas rodičovskej dovolenky, či mať formu deleného pracovného miesta, takzvaného job-sharingu. V zahraničí sa hovorí aj o časovo neobmedzenej dĺžke dovolenky.
V sporoch so zamestnávateľom sa do popredia dostane mobbing a bossing, hovorí právnik
Trend kratšieho týždňa
Široko diskutovaným sa opäť stáva skrátený pracovný čas. Na štvordňový pracovný týždeň vyzvala premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, ktorá chce týmto krokom zvýšiť produktivitu práce a posilniť domáci turizmus, keďže ľudia budú mať viac voľna, ako aj už spomínaný balans medzi pracovným a súkromným životom.
S rovnakým návrhom prišli odborári v najväčšej ekonomike Európskej únie. V Nemecku je podľa odborového zväzu IG Metall v dôsledku pandémie ohrozených viac ako 300-tisíc pracovných miest. Kratší pracovný čas by mal vytvoriť priestor na to, aby ľudia mohli zotrvať v pôvodných firmách alebo si nájsť miesto v iných, v ktorých sa na to vytvorí priestor. Pracovný týždeň s dĺžkou 35 hodín platí od roku 2000 vo Francúzsku.
O skrátenom pracovnom čase sa hovorí aj v súvislosti s automatizáciou
Na Slovensku v súvislosti s koronakrízou stratilo prácu 65-tisíc ľudí, nezamestnanosť v júni vzrástla na 7,4 percenta. Skrátený pracovný čas, najmä v priemysle, je u nás témou dlhšie aj z iného dôvodu. Je ním automatizácia a robotizácia, ktoré môžu pripraviť o prácu desaťtisíce zamestnancov.
Špecifickým nástrojom v priemysle je konto pracovného času. Využíva ho Volkswagen Slovakia. Je to zákonný nástroj, ktorý firme umožňuje pružne reagovať na zmeny dopytu pri poklese alebo raste objednávok. „Konto pracovného času umožňuje v prípade potreby odvolať zmenu alebo ju doplniť bez nutnosti prepúšťania či náboru,“ vysvetľuje hovorkyňa Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.
Viac času na súkromie
Skrátené pracovné úväzky podporuje napríklad Kaufland, čo súvisí s charakterom jeho podnikania v maloobchode. „Skrátené úväzky u nás využíva takmer 40 percent zamestnancov,“ uvádza hovorkyňa firmy Lucia Langová. Firma ponúka aj takzvaný sabatikal v maximálnej dĺžke tri mesiace, ktorý môžu zamestnanci využiť na osobný rozvoj, cestovanie alebo čas s rodinou a následne sa vrátiť na pôvodnú pozíciu.
Technologická spoločnosť Innovatrics, ktorá sa zaoberá biometriou, má okrem skrátených pracovných úväzkov skúsenosť aj s prispôsobením pracovného času konkrétnym zamestnancom. „Z rodinných dôvodov sme umožnili výnimky pri práci z domu alebo skrátenie úväzku, aby mal zamestnanec väčší priestor a čas na súkromné aktivity,“ hovorí personálna riaditeľka firmy Daniela Vačková.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?