V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo budú musieť firmy budú kompletne prehodnotiť svoju personálnu politiku
  • Čo treba urobiť, aby mohlo byť Slovensko úspešné v súťaži o zahraničnú pracovnú silu
  • Prečo sa rozhodla angažovať vo verejnom priestore, no miesto ministerky práce by teraz neprijala

Situácia na trhu práce sa zdá vyvíjať opäť v prospech zamestnancov, keďže počet voľných pracovných pozícií je rádovo väčší, a môžu tak tlačiť na lepšie podmienky. Ale z pohľadu trhu práce toto zrejme nie je ideálny stav, súhlasíte?

Problémom je najmä nesúlad, čo naše deti študujú, čo trh práce reálne potrebuje a ako je celkovo nastavená dlhodobá vízia Slovenska. Žiadnu víziu v súčasnosti nemáme. Keby sme mali nastavené dlhodobé ciele, akým smerom sa chceme vyvíjať, dnes by na trhu práce neboli tie problémy, ktoré máme možnosť vidieť. Na jednej strane nám rastie generácia, ktorá študuje humanitné vedy, a na druhej strane nám nepribúdajú technicky vzdelaní ľudia. Pred pár rokmi, po odznení hospodárskej krízy, sa mnohí snažili priniesť na Slovensko investorov, ale nezamýšľali sa, z akého odvetvia a čo to bude znamenať do budúcnosti.

O pár rokov nebude existovať 35 percent súčasných pracovných pozícií. Vzniknú celkom iné. Nie sme na to pripravení

Narážate na automobilky?

Rozdalo sa veľa investičných stimulov, ktoré pomohli zahraničných investorom, a teda aj trhu práce. Kvitujem to, ale rovnako treba povedať, že ak by sa časť z týchto peňazí dala rôznym malým a stredným podnikateľom na Slovensku, ktorí by za ne vytvorili nové pracovné miesta v regiónoch, nemuseli by sme byť absolútne závislí od jedného odvetvia. Už o niekoľko rokov môže v automobilovom sektore nastať kríza aj vzhľadom na vyvíjajúce sa nové technológie. Nie sme na to vôbec pripravení. Ďalší problém je, že ani jedna vláda od vzniku Slovenska doteraz nemala medzi prioritami školstvo. O pár rokov nebude podľa našej prognózy existovať 35 percent súčasných pracovných pozícií. Vzniknú celkom iné. No nemáme generácie, ktoré sa dokážu jednoducho prispôsobiť, učiť sa novým veciam, pretransformovať svoje doterajšie schopnosti na také, ktoré budú v budúcnosti potrebné.

Hovoríte o prognóze. Analyzovať budúcnosť trhu práce ste sa rozhodli kvôli súčasnému vývoju?

Veľmi nás zaujímalo, ako demografický vývoj zasiahne ekonomicky aktívne obyvateľstvo. Čerpali sme z dostupných údajov štatistického úradu či Sociálnej poisťovne. Vyšlo nám, že do roku 2025 enormne poklesne počet ľudí v ekonomicky aktívnom veku. Od roku 2000 do roku 2015 nám ekonomicky aktívne obyvateľstvo rástlo približne o päť percent. Z dvoch dôvodov. Jednak boli silné ročníky zo 70. a 80. rokov, takzvané Husákove deti. Ďalšou vecou, ktorá pomohla, bolo predlžovanie dôchodkového veku. Zvýšil sa nám počet pracujúcich vo vyššom veku. Keď sa však pozrieme na skupinu 15 až 24 rokov, vidíme enormný pokles. Klesla nám pôrodnosť, ale aj predĺženie osemročnej dochádzky na deväťročnú pripravilo trh práce o 40-tisíc ľudí, ktorí by inak skončili už na trhu práce.

Ivana Molnárová (46)

Ivana Molnárová: Kult mladých sa končí

Zdroj: Maňo Štrauch

Narodila sa v Humennom. Vyštudovala Matematicko- -fyzikálnu fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave. Jej prvým a zároveň stále aktuálnym zamestnávateľom je internetový pracovný portál Profesia.sk. Do firmy nastúpila ako obchodná zástupkyňa, od roku 2010 je výkonná riaditeľka. Za jej vedenia firmu od britskej mediálnej skupiny DMGT v roku 2012 kúpila konkurenčná fínska Alma Media. Ku koncu roka sa pridala do projektu Progresívne Slovensko, ktorý má ambíciu predstaviť víziu krajiny a stať sa politickou stranou. Veľkým koníčkom je pre ňu beh, zabehla už viacero polmaratónov. Je vydatá, má dve deti.

A ako teda bude vyzerať trh v roku 2025?

Podľa našich výpočtov sa do roku 2025 zníži počet ekonomicky aktívnych ľudí o sedem a pol percenta. V praxi to znamená, že do roku 2025 bude o 187-tisíc menej ekonomicky aktívnych obyvateľov len v dôsledku demografického vývoja. Menej ľudí bude najmä vo veku dvadsať až štyridsať rokov.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť to nebude až také zlé. Ich prognózy nehovoria o znižovaní ekonomicky aktívneho obyvateľstva práve vďaka predlžovaniu dôchodkového veku.

Videli sme tú štúdiu rozpočtovej rady. Vychádzajú z iných predpokladov počtu obyvateľstva v budúcnosti. Predpokladajú o niečo viac ľudí nad 60 rokov, ktorí budú ekonomicky aktívni. Povedzme, že sú v tom celkom optimisti.

Keď sa teraz všetci venujeme mileniánom, generáciám X, Y, Z, tak po novom sa budeme musieť venovať generácii 45 plus

V každom prípade pri oboch scenároch hovoríme o neďalekej budúcnosti, keď firmy budú musieť omnoho viac ako doteraz využívať na prácu starších ľudí.

Presne tak. V súčasnosti sú pre zamestnávateľov ľudia nad 45 rokov už starí, nepotrební a neatraktívni. Ale tento pohľad sa bude musieť zásadne zmeniť. Firmy budú musieť kompletne prehodnotiť svoju personálnu politiku. Keď sa teraz všetci venujeme mileniánom, generáciám X, Y, Z, tak po novom sa budeme musieť venovať generácii 45 plus. Pretože to budú práve oni, ktorí budú zachraňovať situáciu na trhu práce.

Čo to bude znamenať pre jednotlivé odvetvia?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa