Tri roky po tom, čo pandémia zatvorila kancelárie po celom svete, sa spôsob práce na diaľku zmenil na ťahanicu medzi frustrovanými šéfmi a unavenými zamestnancami. Zatiaľ čo pracovníci sa nechcú vzdať flexibility, lídri chcú svoje tímy späť, aby sa vyhli poklesu produktivity, uvádza Bloomberg.

„V priebehu pandémie sa veci zmenili,“ povedal Martin Sorrell, zakladateľ WPP a predseda predstavenstva S4 Capital, ktorý v tejto záležitosti urobil obrat. „Na začiatku to fungovalo dobre. Potom úroveň produktivity a nadšenie trochu opadli. Problémom bola nedostatočná osobná angažovanosť,“ dodal. Jeho spoločnosť zamestnáva takmer 110-tisíc ľudí v 32 krajinách. Teraz sa obáva, že firemná kultúra je narušená, keďže pracovníci zostávajú doma.

Google minulý týždeň vyzval zamestnancov, aby sa v kancelárii objavili tri dni v týždni, pričom dochádzku budú brať do úvahy pri hodnotení výkonnosti. Generálny riaditeľ IBM varoval, že kariérny nebude možný, ak človek nie je v kancelárii. Spoločnosť vyžaduje trikrát týždenne dostaviť sa na pracovisko. Firma BlackRock umožní svojim zamestnancom od septembra pracovať z domu iba jeden deň v týždni.

Vedúci pracovníci vedia, že tieto rozhodnutia budú pravdepodobne znamenať stratu niektorých zamestnancov. Najväčšia americká telekomunikačná spoločnosť AT&T očakáva, že prepustí približne 15-tisíc ľudí. Na Wall Street, ktorá má jedny z najprísnejších požiadaviek na prácu v kancelárii, by podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Market Live Pulse každý druhý človek, ktorý pracuje v oblasti financií, radšej skončil, než aby strávil viac času v kancelárii. Z prieskumu vyplynulo, že len 20 percent opýtaných vo svete preferuje prácu v kancelárii.

Zhoršené zdravie

Len málo spoločností trvá na návrate do kancelárie na plný úväzok, pričom väčšina preferuje hybridné modely, ktoré umožňujú určitú flexibilitu. „Musíme sa decentralizovať. Urobili sme to, že sme vedúcim pracovníkom poskytli flexibilitu a právo rozhodnúť o tom, ktorý systém je najlepší,“ povedal M. Sorrell.

Polovica britských firiem teraz tvrdí, že duševné zdravie zamestnancov sa od pandémie zhoršilo, čo potvrdila aj nedávna štúdia PWC. Britská obchodná konzultačná spoločnosť Ayming dospela k záveru, že motivácia v práci za posledné tri roky klesá. „Problém nie je v tom, že hybridný model nefunguje,“ povedala výskumníčka spoločnosti Christine Armstrongová, pričom dodala, že problém je v tom, že „väčšina organizácií neurobila všetko preto, aby to fungovalo“.

Marketingová manažérka v anglickom grófstve Derbyshire Hannah Ingramová priznala, že asi po 18 mesiacoch práce z domu sa začala cítiť osamelá. Odhadla, že jej produktivita klesla približne o tretinu, keď sa jej deti vrátili zo školy. „Keď som pracovala z domu, z práce som preskočila rovno k rodičovským povinnostiam. Neexistuje tam nijaký predel, máte problém sústrediť sa,“ dodala H. Ingramová.

Jan-Emmanuel De Neve, profesor ekonómie a behaviorálnej vedy na Oxfordskej univerzite, je spoluautorom štúdie z roku 2019, z ktorej vyplýva, že šťastní pracovníci sú produktívnejší. Dnes sa obáva, že príliš veľa práce z domu môže mať opačný efekt. „Váš sociálny kapitál, váš intelektuálny kapitál, váš pocit spolupatričnosti časom eroduje,“ povedal v súvislosti s prácou na diaľku. „Negatíva práce z domu sa skutočne prejavia až po nejakom čase,“ dodal J. De Neve.

Ďalšie dôležité správy

praca z domu
Neprehliadnite

Práca v domácom exile končí. Trvalý home office kradne motiváciu a dusí kariéru