Zmena kariéry môže byť náročná dokonca aj pre spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa. Našťastie sa mu podarilo objaviť recept, ako celý proces zvládnuť oveľa ľahšie, a tak sa z úzkoprsého počítačového priekopníka stal uznávaný filantrop.
„Od 18ky do zhruba 40ky som sa až nezdravo zameriaval výlučne na jednu oblasť. Microsoft bol pre mňa všetkým,“ priznal podľa portálu CNBC Gates. Situácia sa ale zmenila, keď kontrolu nad firmou zveril do rúk iných kompetentných ľudí, vďaka čomu mal miliardár viac času na čítanie.
Gates je známym nadšencom kníh. Práve ich čítanie mu poskytlo základ pre bezproblémovú zmenu kariérneho zamerania. V roku 1997 Gates spolu s vtedajšou manželkou Melindou natrafil na článok o deťoch, ktoré po celom svete umierali na choroby, ktoré boli v Spojených štátoch ľahko vyliečiteľné. Príbeh za mu vryl do pamäte a v roku 2000, keď odstúpil z funkcie riaditeľa Microsoftu, si o ňom začal načítavať viac informácií. Nakoniec sa rozhodol, že jeho novou prioritou bude Nadácia Billa a Melindy Gatesových.
Miliardárova schopnosť dôkladne skúmať a efektívne spájať informácie mu pomohla rýchlo sa zorientovať v problematike zdravotnej starostlivosti a identifikovať oblasti, ktoré by svojimi peniazmi mohol vylepšiť. „Čítanie poháňa zvedavosť, pokiaľ ide o fungovanie sveta, čo mi pomohlo posunúť sa vpred v rámci kariéry a práce, ktorej sa s nadáciou venujem,“ vysvetlil Gates.
Ani zďaleka nie je jediným úspešným miliardárom, ktorý na čítanie nedá dopustiť. Mnoho významných lídrov podnikateľského, politického a technologického sveta trávi voľný čas s knižkou v ruke. Kto chce byť úspešný, by mal čítať každý deň, vyhlásil v roku 2022 investor Mark Cuban. Aj podľa štúdií má táto aktivita veľa pozitív. Posilňuje napríklad empatiu či komunikačné a vodcovské zručnosti. Podľa štúdie z roku 2016 dokonca prispieva k dlhovekosti.