Firmy a zamestnanci sa dnes vo veľkom učia, ako používať umelú inteligenciu, pretože dúfajú, že si tým udržia náskok pred konkurenciou. „Umelá inteligencia vás nenahradí. Nahradí vás niekto, kto ju používa na to, aby podal lepší výkon,“ vysvetľuje pre portál CNBC Laurence Liew, riaditeľ pre inovácie v oblasti umelej inteligencie v AI Singapore.

Z indexu pracovných trendov pre rok 2024 z dielne Microsoftu vyplynulo, že až 71 percent korporátnych lídrov uprednostní radšej menej skúseného kandidáta, ktorý vie pracovať s technológiami AI, pred skúseným kandidátom bez tejto zručnosti. Podľa Liewa je zo všetkého najdôležitejšie vedieť, ako s existujúcimi nástrojmi využívajúcimi veľké jazykové modely (LLM), akými sú ChatGPT, Copilot či Gemini, komunikovať čo najefektívnejšie.

Pri práci s nimi je kľúčové zadávať do systémov AI presné pokyny – takzvané prompty. Používatelia by si mali predstaviť, že zadávajú úlohu novému stážistovi, ktorý potrebuje čo najdetailnejšie inštrukcie.

Mnohí zamestnanci sa učia nástroje AI používať vo voľnom čase z pohodlia domova. Aj keď si tým získavajú konkurenčnú výhodu, vystavujú sa určitým rizikám. Experti varujú, že mnoho ľudí nevie, ako nástroje používať bezpečne a efektívne. Hoci bývajú zadarmo, nie je to tak celkom pravda. „Komodita, s ktorou obchodujete, sú vaše údaje,“ zdôrazňuje Liew. Používatelia by preto podľa neho pri práci s AI nemali používať údaje spoločnosti ani osobné údaje, pretože môžu ohroziť citlivé informácie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Čína predstavila systém umelej inteligencie na konverziu textu do realistických videí