Aj keď nepatríte k šéfovým obľúbencom, dokážete si ziskom jeho priazne nielen zvýšiť šance na kariérny postup, ale aj zvýšiť pracovnú morálku a produktivitu. Aby si vás ale všimol, nestačí len „tvrdo makať“ a dodržiavať termíny. „Musíte so šéfom nadviazať osobný vzťah,“ prezradili pre portál CNBC spolupredsedovia Genslera Andy Cohen a Diane Hoskinsová, ktorí pomáhajú riadiť dizajnovú a architektonickú firmu s vyše sedemtisíc zamestnancami po celom svete.

Hoskinsová si všimla, že mladší zamestnanci z generácie Z a mileniáli sú v budovaní silných, empatických vzťahov s nadriadenými obzvlášť dobrí. „Mnoho mladších zamestnancov Genslera si vo svojom kalendári nájde 15 minút času, aby si so mnou dali kávu a pozhovárali sa či už o práci alebo o živote mimo práce, záľubách a záujmoch,“ vysvetlila s tým, že nedokáže ani slovami vyjadriť, ako veľmi si túto snahu cení.

Občasné neformálne stretnutia s nadriadeným vytvárajú priestor pre uvoľnenejšie, voľnejšie konverzácie, čo pomáha budovať vzájomnú dôveru a poskytuje mu inšpiráciu, ako lepšie podporiť vaše kariérne ciele. „Začnite so šéfom pravidelne plánovať občasné rozhovory pri káve,“ poradila Hoskinsová. Nezabudnite sa vopred pripraviť a okrem súčasných pracovných projektov sa pýtajte aj na záujmy a záľuby.

Autorka populárneho blogu „Opýtajte sa manažérky“ Alison Greenová odporučila vyhnúť sa diskusii o náboženstve, politike alebo finančných problémoch. Tabu sú aj problémy v romantickom vzťahu či akákoľvek téma, ktorá sa skôr hodí na sedenie s terapeutom. „Mnoho ľudí sa šéfov bojí, ale dobrý líder zamestnancov rád počúva, trávi s nimi čas a je otvorený komunikácii,“ zdôraznila expertka. Väčšina zamestnancov si podľa Hoskinsovej neuvedomuje, že nielen vy sa chcete páčiť šéfovi, ale aj on vám.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Aj personalistka sa im oblúkom vyhýba. Tieto tri druhy správania vedú na pracovisku k problémom