Emocionálne najinteligentnejší ľudia majú vzácnu schopnosť všímať si nielen vlastné pocity, ale aj emócie ostatných. Tieto informácie potom využívajú na to, aby do konverzácie zapájali ľudí okolo seba. Harvey Deutschendorf 20 rokov skúmal ich návyky a zistil, že ak chce človek budovať a rozvíjať plnohodnotné vzťahy, musí sa naučiť efektívne komunikovať a čítať reč tela.

S portálom CNBC sa podelil o to, aké chyby ľudia s vysokou emocionálnou inteligenciou počas rozhovorov nikdy nerobia:

  • Nezameriavajú sa len na seba

Každý ocení, keď ho niekto pochváli za dosiahnutý úspech. Ak to budete myslieť úprimne, budete mať oproti ostatným výhodu, pretože si vás konverzačný partner zapamätá v pozitívnom svetle a odlíši od ľudí, ktorí úspechu nevenovali pozornosť.

  • Nevnucujú druhým svoje názory

Keď sa s niekým hádate alebo ho do niečoho nútite, je prirodzené, že sa začne brániť a vytyčovať medzi vami hranice. To bude mať úplne opačný účinok, než by ste si priali. Deutschendorf namiesto toho radí vytvoriť prostredie pre vzájomný dialóg, vďaka čomu bude mať váš konverzačný partner pocit, že má situáciu pod kontrolou.

  • Neodmietajú podať pomocnú ruku

Najlepší zamestnanci sa nevyhýbajú riešeniu problémov, ktoré nesúvisia s ich náplňou práce. Vždy sú ochotní zdieľať svoj čas a znalosti. Pozíciu vo firme vnímajú ako kľúčovú zložku väčšieho celku a často hľadajú spôsoby, ako byť spoločnosti nápomocní.

  • Netrávia čas s hocikým

Psychicky silné a sebavedomé osoby sa stretávajú s ostatnými pozitívne zmýšľajúcimi jednotlivcami, s ktorými zdieľajú spoločné ciele a ambície. Podporujú sa navzájom a oslavujú úspechy druhých.

  • Nenechávajú sa ničím rozptyľovať

Rozprávali ste sa niekedy s človekom, ktorý sa počas toho, ako ste rozprávali, stále obzeral po iných ľuďoch či kontroloval hodinky? Ak áno, tak ste pravdepodobne aj vy nadobudli dojem, že pre tú osobu nie ste dôležitý. Neurobte rovnakú chybu, radí Deutschendorf, a odporúča udržiavať počas konverzácie očný kontakt.

  • Nezabúdajú na maličkosti

Keď sa s niekým stretnete prvýkrát, zopakujte pri predstavovaní nahlas jeho meno a počas rozhovoru ho ním niekoľkokrát oslovte. Pamätajte si dôležité informácie ako mená partnera, detí, domácich miláčikov či obľúbené dovolenkové destinácie. Ak máte s niekým bližší vzťah, poznačte si dôležité dátumy vrátane narodenín či výročí. Ideálne je poslať im v tento deň pozdrav alebo im aspoň zavolať.

  • Nerozprávajú urážlivé a nevkusné vtipy

Ak existuje šanca, že konverzačný partner bude považovať váš vtip za urážlivý, tak si ho nechajte pre seba. Je to totiž jeden z najrýchlejších spôsobov, ako ľudí znechutiť a ukázať im svoju necitlivosť a neuvedomelosť.

  • Nevedú monológ

Emocionálne inteligentní ľudia sa snažia viac počúvať a dozvedieť sa o danej situácii veľa informácií. Bežne kladú otázky, ktoré druhým umožňujú lepšie vyjadriť pocity, aby pochopili, ako sa cítia a konajú.

Ďalšie dôležité správy

Tvorili šťastnú rodinu, ale len navonok.
Neprehliadnite

Expertka z Harvardu pozná tajomstvo výchovy emočne inteligentných detí