Záujem o radosť z práce klesá, mladí pracovníci sa stále viac zameriavajú na finančné zabezpečenie. Donútila ich k tomu ekonomická neistota. Podľa prieskumu spoločnosti ADP, ktorý zahŕňal takmer 35-tisíc pracovníkov po celom svete, mileniáli patria ku skupinám, ktoré pri výbere zamestnania kladú najmenší dôraz na každodenné potešenie z práce. Len jeden zo štyroch mileniálov, teda ľudí vo veku 24 až 34 rokov, by uprednostnil radosť z práce pred inými faktormi. U baby boomerov nad 55 rokov je tento podiel až 45 percent.
Namiesto toho mladí pracovníci kladú väčší dôraz na mzdy – 56 percent mileniálov uvádza plat ako prioritu, čo je viac ako u najmladších pracovníkov z generácie Z (44 percent). Okrem toho sú mileniáli najviac orientovaní na kariérny postup spomedzi všetkých vekových skupín, informuje Fortune.
Ekonomické a sociálne faktory, ktoré formovali životné podmienky mileniálov, vysvetľujú ich pragmatický prístup k práci. Starší mileniáli vstúpili na pracovný trh počas finančnej krízy, čo im obmedzilo možnosti voľby a donútilo ich akceptovať menej výhodné podmienky. Mladší mileniáli a generácia Z sa museli vyrovnať s pandémiou, vysokou infláciou a rastúcimi úrokovými sadzbami, ktoré zasiahli ich kariéry v kľúčovej fáze profesionálneho vývoja.
Mladým pracovníkom chýbajú mäkké zručnosti. Štvrtina manažérov by absolventa ani neprijala
Tieto faktory viedli k tomu, že mileniáli čoraz viac vnímajú prácu ako prostriedok finančnej stability, nie ako zdroj osobného potešenia. Podľa štúdie si teraz viac ako kedykoľvek predtým volia intenzívnejšie pracovné nasadenie a dlhšie pracovné hodiny v snahe o ekonomické zabezpečenie.
„Mileniáli sú generácia, ktorú učili pracovať tvrdšie a mieriť vysoko,“ uviedol majiteľ SF Psychotherapy Services Steven Floyd. „Keď sa tam dostali, začali sa pýtať: Som spokojný? Záleží mi na tom vôbec?“