Človek, ktorý má ambície kariérne rásť a je v ideálnej pozícii, aby prebral viac zodpovednosti, musí byť naozaj pripravený. A to sa nedá, ak ho budú brzdiť dve malé slová, ktoré mu znemožnia získať pozíciu možno až na úrovni riaditeľa. Výkonná koučka Melody Wildingová s viac ako desaťročnými skúsenosťami videla podobné prípady nespočetne veľakrát. Slová, ktoré mnohí neustále opakujú, označila priam za toxické: „Budem čakať“.

„Povedať si to pre začiatok sa môže zdať rozumné, no tieto dve malé slová vás budú len brzdiť,“ uviedla pre portál CNBC.

Zhrnula niekoľko príkladov:

  • „Budem čakať, kým dokončím tento veľký projekt,“ povie si zamestnanec, keď sa objaví nová príležitosť na líderskú rolu.

  • „Budem čakať, kým prebehne kvartálne hodnotenie,“ rozhodne sa, keď zvažuje predstavenie nového nápadu šéfovi.

  • „Budem čakať do nového roka a potom budem dôraznejší ohľadom mojich pracovných hodín,“ hovorí si, keď opäť raz odpovedá na e-maily o 23. hodine.

  • „Budem čakať, kým sa situácia upokojí, než požiadam o zvýšenie platu,“ dá si predsavzatie, no situácia sa nikdy nezlepší.

Koučka hovorí, že počas práce s tisíckami vysoko postavených profesionálov sa naučila, že „budem čakať“ je často „formou perfekcionizmu v prestrojení – rafinovaným spôsobom, ako sa chrániť pred možným neúspechom alebo kritikou“.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Finančne nezávislá investorka radí mladším. Týmto chybám sa radšej vyhnite

Varuje, že takýto ľudia obetujú rovnováhu medzi pracovným a osobným životom a zatiaľ sledujú, ako ich kolegovia postupujú vyššie. Medzitým sa cítia čoraz frustrovanejší a nedocenení. Po každom „budem čakať“ človek posilňujete falošné presvedčenie, že ešte nie je pripravený alebo dostatočne dobrý, upozornila odborníčka.

Tieto slová vytvárajú začarovaný kruh: čím dlhšie čakáte, tým menej sebavedomí sa cítite, o to viac odkladáte ďalšie kroky. „Ak budete stále čakať na ideálny čas, budete čakať navždy,“ uzatvára M. Wildingová.

Ďalšie dôležité správy

Feeling sick and tired. Frustrated young man massaging his nose and keeping eyes closed while sitting at his working place in office
Neprehliadnite

Na pracoviskách sa rozšíril nový fenomén: tichá dovolenka