Niektorí odborníci na produktivitu nedajú dopustiť na metódu časového manažmentu, ktorá spočíva v delení dňa na viaceré časovo ohraničené bloky. Každý z nich pritom prislúcha konkrétnej úlohe, ktorú musí človek v ten deň splniť. Niektorí zamestnanci ale zachádzajú do extrémov a do samostatných blokov si zapisujú aj prestávky na jedlo či rozhovory pri káve.
Jeff Bezos podľa portálu CNBC neverí, že metóda funguje, a radšej sebe a svojmu tímu poskytuje dostatok priestoru na kreatívne myslenie. „Nedržím sa žiadneho prísneho harmonogramu. Moje stretnutia trvajú vždy dlhšie, než som pôvodne plánoval,“ prezradil druhý najbohatší muž planéty. Bezos je zástancom takzvaných „chaotických mítingov“, v rámci ktorých majú účastníci dostatok priestoru na to, aby si medzi sebou vymieňali nápady bez ohľadu na ich potenciál.
„Nie je nič zábavnejšie, než sedieť pri tabuli so skupinou inteligentných ľudí a hovoriť si nové nápady, potom ich medzi sebou spochybňovať a pokúsiť sa nájsť riešenie,“ priznal zakladateľ Amazonu. Hoci si veľa zamestnávateľov myslí, že ide o neefektívnu stratégiu, podľa výsledkov viacerých štúdií dokáže naozaj zvýšiť produktivitu, kreativitu a šťastie zamestnancov. Rozdeľovanie úloh do akýchsi časových blokov, naopak, vedie k pocitom vyhorenia a stresu, dodala profesorka psychológie Laurie Santosová z Yalovej univerzity.
Keď v práci človek narazí na problém, mal by si podľa expertov vyhradiť chvíľu času bez mobilu a počítača, v rámci ktorého si zapíše všetky malé i veľké riešenia, ktoré mu napadnú. Následne by ich mal prediskutovať s kolegami a skúsiť všetky dobré postrehy nejak skĺbiť. Znie to trochu kontraproduktívne, no krátka pauza môže byť tým najefektívnejším spôsobom riešenia problému, pretože umožní mozgu vypnúť a načerpať nové sily.